13.08.2018/13:54

Prognozy dla polskiej gospodarki na lata 2018-19. Motorem wzrostu będzie konsumpcja prywatna

Biorąc pod uwagę napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury eksperci Credit Agricole Bank Polska oczekują, że tempo wzrostu PKB w Polsce, w 2018 r. wyniesie 5,0 proc. r/r (4,5 proc. przed rewizją), a w 2019 r. będzie równe 3,7 proc. (wobec 3,2 proc. w poprzedniej prognozie).

Rewizja w górę prognozowanego przez nas tempa wzrostu PKB w 2018 r. jest głównie podyktowana podniesieniem punktu startowego prognozy, tj. oczekiwanego tempa wzrostu gospodarczego w II kw. Na podstawie danych o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej oraz wyników badań koniunktury za okres kwiecień-czerwiec br. eksperci CABP szacują, że roczna dynamika PKB w II kw. nie zmieniła się w porównaniu do I kw. i wyniosła 5,2 proc.

Rewizja jest również efektem zmiany oczekiwań ekspertów dotyczących profilu ożywienia inwestycji ogółem. Uważają oni, że jego przebieg będzie bardziej łagodny, bez wyraźnie zarysowanego szczytu. Zdaniem analityków Credit Agricole Bank Polska trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, wysokie wykorzystanie mocy wytwórczych wśród wykonawców, braki niektórych surowców i komponentów lub ich wysokie ceny będą czynnikami utrudniającymi rozstrzyganie przetargów i sprawną realizację inwestycji publicznych. Uwzględniając te tendencje oczekują, że obserwowana obecnie wysoka dynamika publicznych nakładów na środki trwałe nie zwiększy się już w kolejnych kwartałach, jednak pozostanie na relatywnie wysokich poziomach przez dłuższy okres (do przełomu lat 2018 i 2019). Zgodnie z najnowszymi danymi ożywienie inwestycji przedsiębiorstw również ma łagodny przebieg – tempo ich wzrostu kształtowało się w I kw. (i będzie się najprawdopodobniej kształtować) poniżej wcześniejszych prognoz CABP.

Eksperci uważają jednoczenie, że – w warunkach prognoz wysokiego popytu i niewystarczających mocy produkcyjnych – inwestycje przedsiębiorstw nabiorą tempa w kolejnych kwartałach. Będą za to odpowiadały przede wszystkim prywatne przedsiębiorstwa krajowe (inwestycje dużych firm w tym segmencie spadają w ujęciu rocznym nieprzerwanie od II kw. 2017 r.). W rezultacie Credit Agricole Bank Polska podniósł prognozowaną dynamikę inwestycji ogółem w całym 2018 r. i wypłaszczając ich kwartalną trajektorię. Tę ocenę wspierają wyniki badań koniunktury NBP („Szybki monitoring, lipiec 2018 r.”) – odnotowany w II kw. wzrost wskaźnika planowanych, nowych inwestycji w horyzoncie kwartału i do końca roku. 

Eksperci banku zrewidowali również swoje prognozy dotyczące kształtowania się konsumpcji w kolejnych kwartałach. Pomimo rosnących trudności firm ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników wzrost zatrudnienia nie wyhamowuje. Naszym zdaniem czynnikiem wspierającym wzrost liczby etatów jest stopniowe przyspieszenie realnego wzrostu płac, sprzyjające powrotowi na rynek pracy osób dotychczas nieaktywnych zawodowo, a także rosnące rejestrowane zatrudnienie imigrantów z Ukrainy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.