12.08.2016/15:38

Program 500+ nieznacznie przyspieszył wzrost PKB

Tempo wzrostu PKB w II kwartale wyniosło 3,1 proc. r/r wobec 3,0 proc. w okresie styczeń-marzec. Zdaniem ekspertów to efekt zwiększonego spożycia prywatnego, wspieranego przez wypłaty środków w ramach programu Rodzina 500+.

Według opublikowanych przez GUS danych będących wstępnym szacunkiem, oczyszczony z wpływu czynników sezonowych PKB wzrósł w II kwartale o 0,9 proc. kw/kw wobec spadku o 0,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2016 r.

Naszym zdaniem w II kw. miało miejsce wyraźne przyspieszenie wzrostu spożycia prywatnego, wspieranego przez wypłaty środków w ramach programu „Rodzina 500+” – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole Bank Polska. – Uważamy jednak, że program ten przyczynił się jednocześnie do znaczącego zwiększenia popytu na towary i usługi importowane, co oddziaływało w kierunku spadku wkładu eksportu netto i tym samym ograniczyło pozytywny wpływ tego programu na tempo wzrostu PKB. W naszej ocenie dynamika inwestycji ogółem utrzymała się w II kw. poniżej zera. Spadkowi nakładów na środki trwałe sprzyjało m.in. wciąż niskie wykorzystanie środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Teodor 17.08.2016

    Ja bym powiedział, że nie przyspieszył a zmniejszył spadek. Przecież PIS deklarował wzrost PKB na poziomie 3,8% a jest ledwo 3,1%. PIS jak zwykle nas okłamał

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.