07.10.2016/10:34

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele częściowo niekonstytucyjny

Profesor Marek Chmaj przygotował opinię prawną, z której wynika, że project ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest częściowo niezgodny z Konstytucją – informuje money.pl. Chodzi o zapisy dotyczące zakazu otwierania sklepów przez franczyzobiorców. "Solidarność" przyznaje się do błędu i twierdzi, że będzie apelować do posłów o zmianę tego przepisu.

Obywatelski projekt ograniczeniu handlu zakłada, że handel w niedzielę może się odbywać bezproblemowo, ale tylko jeśli za ladą stanie właściciel sklepu. Od tej zasady jest jednak wyjątek - sklepy działające na zasadzie franczyzy lub agencji. W ich przypadku ustawa nie zakłada wyłączenia niezależnie od tego, kto staje za ladą. Franczyzobiorcy handlować po prostu nie będą mogli.

Profesor Marek Chmaj w swojej opinii prawnej twierdzi, że to niezgodne z Konstytucją. Nie można bowiem wybiórczo podchodzić do przedsiębiorców i jednym na handel zezwalać, a drugim nie.

"Nie można stwierdzić, że różnicowanie sytuacji równych sobie przedsiębiorców w procesie gospodarczym jest zgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej, w szczególności przyznawanie większych uprawnień jednym, a drugim ich odbieranie bez wyraźnej i spójnej z przepisami prawa przyczyny, jest niedopuszczalne i rażąco narusza art. 2 Konstytucji" – pisze w opinii cytowanej przez money.pl prof. Marek Chmaj.

Jak tłumaczy, tego typu różnicowanie prawne przedsiębiorców bez wyraźnego kryterium już kilkukrotnie było kwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny jako niezgodny z zasadą równości i sprawiedliwości społecznej.

"W uznaniu Trybunału na gruncie tego przepisu można wskazać szczególne prawo podlegające ochronie, jakim jest prawo do sprawiedliwego traktowania" – pisze prof. Chmaj w swojej opinii.

Twierdzi też, że w samej ustawie i jej uzasadnieniu brak słowa na temat powodów zastosowania tego typu rygorystycznego potraktowania franczyzobiorców.

"Wyróżnienie jedynie określonego kręgu przedsiębiorców, bez wskazania przyczyny takiego ukształtowania prawnego w uzasadnieniu do Projektu, budzi kontrowersje i jest niezrozumiałe dla adresatów projektowanej Ustawy" – argumentuje.

Kogo dotyczyłby zakaz? Chodzi głównie o właścicieli sklepów typu convenience, czyli np. sieci Żabka, Małpka czy abc. "Solidarność", która od money.pl otrzymała opinię prawną prof. Chmaja, przyznaje się do błędu. I chce go jak najszybciej naprawić.

Jak powiedział money.pl Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności" i inicjator zakazu handlu w niedzielę, związkowcy już rozmawiają z osobami, które prosiły o wprowadzenie takich zapisów. I podkreśla, że trzeba je zmienić w w trakcie prac w komisji sejmowej.

Więcej: money.pl

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Kura 10.10.2016

    Większość tego co robi PIS lub ich przystawki (Solidarność, Kukiz, Kościół) jest niezgodne z konstytucją. Bezprawie i Niesprawiedliwość powinno się nazywać pisem bo ta partia ma niewiele wspólnego z prawem i sprawiedliwością.

  • Jajo 07.10.2016

    "związkowcy już rozmawiają z osobami, które prosiły o wprowadzenie takich zapisów" - pytanie kto o to prosił - ciekawe

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.