16.06.2016/12:04

Projekt ustawy o podatku handlowym przyjęty przez rząd

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej został we wtorek 14 czerwca przyjęty przez rząd. Teraz - po zaopiniowaniu przez Radę Dialogu Społecznego - trafi do Sejmu, który najprawdopodobniej zajmie się nim podczas najbliższego posiedzenia, zaplanowanego na 21-23 czerwca.

Projekt zaakceptowany przez rząd przewiduje dwie stawki "podatku handlowego" - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Danina ma obowiązywać od 1 sierpnia tego roku.

- Mogę powiedzieć, że udało się przygotować rozwiązanie, po dyskusjach, które w opinii przedsiębiorców, pracodawców, strony społecznej i w mojej ocenie wypełnia wszystkie oczekiwania zainteresowanych stron. Jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim prowadzi (...) do zagwarantowania równych praw i równych szans dla polskich małych firm handlowych (w porównaniu) z tymi dużymi potentatami handlowymi - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej.

Szefowa polskiego rządu dodała, że planowana ustawa o podatku handlowym "jest przykładem (...) że rząd potrafi rozmawiać i prowadzić dialog". - Kiedy były przygotowane założenia do projektu, które nie do końca spełniały oczekiwania przede wszystkim przedsiębiorców, pracodawców, wówczas potrafiliśmy w tym dialogu wypracować kompromis, który dzisiaj stał się projektem ustawy przyjętym przez rząd - powiedziała Szydło.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że prognozowane dochody z tytułu podatku handlowego do końca roku wyniosą ok. 510,5 mln zł (przy założeniu, że danina zacznie obowiązywać w sierpniu).

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Lukasz 15.06.2016

    Ten podatek to istna blaga. Nic już mu nie pomoże

  • dawid 15.06.2016

    Witam, niestety podatek ten już został lub zostanie przerzucony na dostawców sieci co jeszcze bardziej pogrąży ich rentowność, bardzo już zachwianą. Z próżnego w pełne i Salomon nie przeleje, to bardzo krótkowzroczny krok - konsekwencje za rok !!! Będzie coraz gorzej...podatnikom.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.