12.10.2022 / 17:15
StoryEditor

Prowadzenie biznesu w Polsce – jakie branże stały się najbardziej ryzykowne?

Zdjęcie Główne (charles)
Zarządzanie firmą i uzyskiwanie satysfakcjonujących dochodów zwykle nie jest łatwym zadaniem. Przedsiębiorca musi mierzyć się z wieloma problemami, które mogą wpływać na rentowność firmy. Występują one niezależnie od wielkości, doświadczają ich zarówno ogromne korporacje, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze. Sprawdź, jakie firmy zamykają się najczęściej!

Ostatnie lata są trudne również dla przedsiębiorców. Źródłem kłopotów były ograniczenia spowodowane pandemią, problemy z płynnością dostaw i częstsze absencje pracowników  np. w wyniku kwarantanny. Obecnie właściciele firm stoją przed nowymi wyzwaniami i aby móc przetrwać na rynku, są zmuszeni do szukania oszczędności. Pomóc w tym może ranking kont firmowych, dzięki któremu można znaleźć najlepszą ofertę. Konieczne mogą też być zmiany w sposobie zarządzania i funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jakie czynniki wpływają na opłacalność prowadzenia firmy?

Dlaczego firmy się zamykają?

Czy wiesz, że nawet 1/3 firm upada w pierwszym roku od powstania? Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nawet jeśli przygotujesz dokładny biznesplan i stworzysz szczegółową analizę rynku, wciąż może okazać się, że nie osiągniesz spodziewanych zysków. Dzieje się tak dlatego, że funkcjonowanie firmy zależy nie tylko od Ciebie, ale także od wielu innych czynników. Należą do nich np.:

  • system podatkowy, który może mieć ogromny wpływ na rentowność przedsiębiorstwa.
  • aspekty prawne prowadzenia działalności, różne ograniczenia rynku i konieczność spełniania wyznaczonych wymogów.
  • działania kontrahentów i partnerów biznesowych.
  • reakcja odbiorców, która częściowo zależy nie tylko od oferowanych towarów i usług, ale również chwilowych trendów i nastrojów.
  • odpowiedź rynku.
  • sytuacje, które są niemożliwe do przewidzenia – mogą mieć wpływ, między innymi, na rynek zbytu lub dostawy. Choć wydają się mało prawdopodobne, to w ostatnim czasie zdarzają się nad wyraz często.

Zakładając firmę, nie sposób jest przewidzieć, jak zadziałają takie czynniki. Mimo to, w pewnym stopniu, można oszacować spodziewaną rentowność działalności.

Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu firmy w Polsce: finansowanie, konta firmowe i zarządzanie przedsiębiorstwem

Firmy transportowe – dlaczego ich wyniki są tak interesujące?

Popularne stwierdzenie głosi, że firmy transportowe mogą mieć znaczenie prognostyczne dla innych biznesów. Uważa się, że najszybciej reagują na koniunkturę i obrazują nadchodzące procesy gospodarcze. Takie opinie mają pewne uzasadnienie – od cen oferowanych przez przedsiębiorstwa transportowe w dużej mierze zależy koszt prowadzenia wielu rodzajów działalności. Niepokojący może więc być fakt, że wśród firm zagrożonych zamknięciem jest wiele przedsiębiorstw właśnie z tej branży. Na wyniki finansowe i opłacalność biznesu transportowego ogromny wpływ mają ceny paliwa. Te w ostatnim czasie znacząco wzrosły, co przekłada się na zwiększające się koszty prowadzenia takiej działalności. Już od wielu lat przedstawiciele branży transportowej alarmują także o problemach ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Zawód kierowcy jest trudny i wymaga wielu umiejętności, a koszty zdobywania takich uprawnień są wysokie. Nie jest to także forma zatrudnienia preferowana przez młodych ludzi – często wolą oni rozwijać się w innych, bardziej intratnych z punktu widzenia pracownika branżach.

Czym jest ryzyko stopy procentowej? Przeczytaj tutaj!

Handel – co wpływa na jego opłacalność?

W ostatnim czasie pełni obaw są również przedstawiciele branży handlowej. Problemów upatruje się w szybko rosnących cenach towarów. Te podwyżki mają swoje źródło głównie w:

  • skutkach inflacji, których doświadczają zarówno producenci i pośrednicy, jak i końcowi odbiorcy, czyli konsumenci.
  • systemie podatkowym, który oceniany jest jako nieprzyjazny.
  • kryzysie energetycznym i jego wpływie na koszty prowadzenia produkcji.
  • rosnących cenach transportu.

Co więcej, na opłacalność działalności handlowej wpływa, obecna również w innych branżach, presja płacowa wywierana przez pracowników. W związku z rosnącymi kosztami życia pracownicy chcą zarabiać więcej, aby móc utrzymać dotychczasowy standard. Wiele firm ulega tej presji, a te, które nie zaoferują podwyżek, mogą być zagrożone odpływem pracowników.

Na sytuację branży handlowej wpływ ma także nastawienie konsumentów. W związku z rosnącymi cenami mogą oni być bardziej ostrożni w wydawaniu pieniędzy i chętniej szukać oszczędności podczas codziennych zakupów.

Branża HORECA

W skład tej części rynku wchodzą przedsiębiorstwa zajmujące się szeroko pojętą działalnością hotelarską, restauracyjną i spożywczą. Branża była jedną z tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii i związanych z nią restrykcji. W wyniku lockdownów i ograniczenia działalności, przedsiębiorcy odnotowywali ogromne straty. Wielu z nich nie przetrwało tego kryzysu i zamknęło swoje firmy lub zawiesiło ich funkcjonowanie. Trzeba też pamiętać, że branże gastronomiczne są uznawane za trudne i ryzykowne nawet bez podobnych kryzysów. Wiążą się ze stosunkowo wysokimi kosztami i wymagają bardzo dobrej organizacji, w innym przypadku będą generować spore straty np. w postaci zmarnowanych surowców.

W ostatnich miesiącach można było zaobserwować pewne odbicie w branży HORECA – było ono związane ze zniesieniem wszystkich sankcji spowodowanych pandemią. Miniony sezon urlopowy był dla branży turystycznej bardzo owocny, wiele osób postanowiło wybrać się wreszcie na wymarzone wakacje. Jednak rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania, a także inflacja, spowodowały, że koszty ponoszone przez takie przedsiębiorstwa znacząco wzrosły. Przerzucanie tych kosztów na końcowych klientów i idący za tym wzrost cen powoduje, że część z nich będzie zmuszona do rezygnacji z usług gastronomicznych i hotelarskich. Prognozy dla tej branży nie są więc optymistyczne.

Czy coś może zagrażać branży budowlanej?

Na branżę budowlaną oraz cały rynek nieruchomości oddziałują obecnie różne siły. Sytuacja daleka jest od stabilności, jaką można było obserwować jeszcze kilka lat temu. Firmy budowlane mogły liczyć na spore zyski oraz dużą ilość zleceń, jednak ten stan uległ zmianie. Według najnowszych danych GUS, koniunktura w branży budowlanej jest niekorzystna. Dotyczy to głównie zmniejszonej ilości zamówień oraz ograniczenia produkcji, sytuacji finansowej firm i opóźnień w płatnościach. Przyczyn tego stanu upatruje się w:

  • problemach z dostępnością surowców i produktów importowanych – dotyczy to głównie przerwanych łańcuchów dostaw spowodowanych obecną sytuacją geopolityczną.
  • wzroście cen materiałów budowlanych – ten obserwowany jest od wielu miesięcy i dotyczy niemal całego asortymentu, zmiany cen utrudniają także sporządzane kosztorysów dla klienta.
  • problemach kadrowych – firmy budowlane odczuły odpływ pracowników, rośnie także presja płacowa spowodowana inflacją i wyższymi kosztami życia.
  • systemie podatkowym i sytuacji gospodarczej kraju.
  • problemach branży budowlanej i zmniejszeniu liczby rozpoczynanych inwestycji.

Według ekspertów, w najbliższym czasie ta trudna sytuacja ma się utrzymywać.

Jakie są prognozy?

Trudno jest przewidzieć, jakie czynniki będą kształtowały sytuację gospodarczą w przyszłości. W tym momencie usłyszeć można głosy donoszące o problemach w coraz większej liczbie branż. Można się spodziewać, że najtrudniej będzie przetrwać małym i średnim firmom, które nie dysponują dużym kapitałem i są podatne na wszelkie wahania rynku. Jednak nawet w większych firmach dochodzić będzie zapewne do poszukiwania oszczędności i redukcji etatów.

18. kwiecień 2024 04:46