10.06.2019/15:59

Przedsiębiorcy niepewni i zdezorientowani wobec planowanych zmian w VAT

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT, która zlikwiduje obowiązek składania deklaracji VAT, zamieniając go na nowe deklaracje JPK_VDEK. Wśród przedsiębiorców panuje dezorientacja i nastrój niepewności – analiza Deloitte.

Zdaniem analityków firmy Deloitte, plany resortu finansów dotyczące zmian w VAT są ambitne i mogą stanowić niemałe wyzwanie dla podatników. Nowe wymogi w obszarze sprawozdawczości będą wiązały się z koniecznością rewizji obecnych procesów i procedur, stanowić będą również wyzwanie natury technologicznej.

Eksperci zwracają uwagę, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na częstsze korekty rozliczeń VAT – przykładowo, obecny projekt przepisów likwidujących deklaracje VAT nakazuje korektę błędów w ciągu 14 dni od ich powstania. Przepisy te mają obowiązywać już od 1 stycznia 2020 r. dużych przedsiębiorców – czyli takie firmy, które zatrudniają ponad 250 osób i mają obroty ponad 50 mln EUR. Od lipca 2020 będą obligatoryjnie obowiązywać całą resztę podatników.

Dodatkowo, utrzymujący się stan niepewności – np. związany z brakiem rozwiązań technicznych – utrudnia wyznaczenie wyraźnych ram planu działań dostosowawczych.

Nastrój niepewności i dezorientację podatników potwierdzają wyniki sondażu podatkowego, przeprowadzonego przez Deloitte w trakcie webcastu w dniu 23 maja br. Zdecydowana większość uczestników szkolenia przyznała, że miałaby problemy z zaklasyfikowaniem swojej działalności do odpowiednich Kodów Grup Towarowych, jeśli lista dostępnych grup nie ulegnie zmianie.

Pewne obawy budzi również w respondentach tego sondażu uciążliwy obowiązek weryfikacji kont bankowych w związku z planami wprowadzenia tzw. „białej listy”. Jednocześnie, ponad 20 proc. uczestników szkolenia uznało nowy wykaz podatników za pomocne źródło weryfikacji kontrahentów.

Źródło: alert podatkowy Deloitte

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.