17.02.2013/15:48

Prześwietl kontrahenta, nim będzie za późno

Statystyki są niepokojące – przybywa upadłości w sektorze produkcji i sprzedaży artykułów spożywczych. Jest to efekt trapiących branżę problemów z zaległymi płatnościami. Szacuje się je na około 309 mln zł – to o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Jak nie wpaść w pułapkę i nie związać się z nieuczciwym partnerem? Można spróbować prześwietlić potencjalnego kontrahenta, stosując m.in. wywiad gospodarczy.

Producenci i hurtownie, szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego, aby móc w efektywny sposób zapewnić sobie zbyt towarów oraz wysoką płynność finansową, powinni dokładniej przyglądać się swoim kontrahentom. W oparciu o zdobyte informacje przedsiębiorca będzie mógł wyeliminować lub zmniejszyć ryzyko poniesienia strat w postaci niezapłaconych faktur, rachunków lub też długoterminowego dochodzenia swoich należności.

Zawsze warto sprawdzać firmy, z którymi zamierzamy rozpocząć współpracę. Szczególnie, gdy ma ona trwać dłużej i opierać się na częstych transakcjach, np. regularnym zakupie towarów. Nie zapominajmy jednocześnie o obecnych partnerach handlowych, z którymi chcemy podpisać znaczące kontrakty na dostawę nowych produktów. To, że regulowali dotychczas wszystkie zobowiązania w terminie nie oznacza, iż sytuacja nie ulegnie zmianie. Tym bardziej, że coraz więcej podmiotów z sektora spożywczego balansuje na granicy opłacalności. Sytuacja zmienia się dynamicznie, więc przedsiębiorcy powinni stale kontrolować swoje finanse.

Oczy dookoła głowy

Zatory płatnicze, które powstają na etapie produkcji i przetwórstwa, przekładają się następnie na handel – zarówno hurtowy, jak i detaliczny. Według danych DunTrade, problem rozpoczyna się już w sektorze rolniczym, gdzie jedynie 34 proc. zobowiązań płaconych jest w terminie. Dalej, w produkcji artykułów spożywczych jest to zbliżony odsetek – 35 proc. Na końcu tego łańcucha znajduje się handel. W handlu hurtowym wskaźnik faktur opłaconych na czas to 33 proc. Detal ma jeszcze gorzej, gdyż zaledwie 28,6 proc. wszystkich należności jest tam regulowanych terminowo. W tym kontekście, aby firma utrzymała płynność finansową i nie upadła z powodu braku środków na bieżącą działalność, dobrze jest działać prewencyjnie i dokładnie przyglądać się podmiotom, z którymi nawiązujemy współpracę. Dobry kontrahent to wypłacalny kontrahent.

Czym jest wywiad?

Wywiad gospodarczy to nic innego jak sprawdzenie podmiotu działającego w obrocie gospodarczym oraz osób z nim powiązanych. Część danych jest ogólnodostępna i można je w łatwy sposób pozyskać. Jednak im więcej chcemy się dowiedzieć o interesującym nas przedsiębiorstwie, tym trudniej o takie informacje, gdyż dostęp do niepublikowanych treści jest ograniczony. Łatwiej i szybciej można sprawdzić spółki prawa handlowego, zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (w skrócie KRS) i prawnie zobowiązane do publikowania informacji na temat swojej działalności. Zobligowane są one m.in. do corocznej publikacji danych finansowych. Niestety, rzeczywistość często różni się od powszechnie przyjętej praktyki, a brak aktualnych sprawozdań finansowych, może świadczyć o tym, że dana firma zamierza coś przed nami ukryć.

Znacznie trudniej o informacje dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą, które są obecnie rejestrowane w Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki. Do niedawna rejestry takie prowadziły wyodrębnione jednostki Ewidencji Działalności Gospodarczych w Urzędach Miast i Gmin, zgodnie z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy. Ustalenie personaliów było wówczas o wiele łatwiejsze. Po zmianach osoby takie stały się bardziej anonimowe i, poza podstawowymi danymi wymaganymi przez ustawodawcę, znacznie trudniej jest zdobyć informacje o swoim potencjalnym kontrahencie lub też dłużniku. Nie oznacza to jednak, że nie da się tego zrobić.

W abonamencie taniej

Wywiad gospodarczy może przeprowadzić każdy hurtownik, dostawca lub właściciel sklepu na własną rękę, niemniej jednak przewagą firm zajmujących się taką działalnością jest wiedza o tym, gdzie i w jaki sposób najszybciej pozyskać interesujące nas informacje. Na rynku dostępnych jest kilka firm – wywiadowni gospodarczych – zajmujących się gromadzeniem podstawowych danych o podmiotach gospodarczych oraz odpłatnym ich udostępnianiem. Jednostkowy koszt zakupu takiego raportu jest jednak znacznie wyższy aniżeli abonamentowy dostęp do informacji. Dodatkowo nie mamy gwarancji, że wszystkie przedstawione w raporcie cyfry będą aktualne. Co powinno wzbudzić podejrzenia? Ostrzeżeniem może być natychmiastowy dostęp do informacji na temat sprawdzanego podmiotu, które w takim przypadku są najprawdopodobniej przekopiowane z ogólnodostępnych rejestrów i rzadko kiedy mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dlatego warto mieć pewność w postaci sprawdzonej firmy wywiadowczej, która faktycznie zbiera i weryfikuje informacje, co zwykle zabiera nawet kilka dni, a przy współdziałaniu z licencjonowanym detektywem, takie czynności mogą potrwać do dwóch tygodni.

Efekty gwarantowane, ale jakie?

Podczas sprawdzania konkretnego podmiotu każdy zleceniodawca powinien uzyskać dane stanowiące odpowiedź na kilka pytań, m.in.: czy kontrahent działa, jak łatwo jest osiągalny i czy jego działalność jest zgodna z zadeklarowanymi kodami PKD (Polska Klasyfikacja Działalności GUS – red.)? Czy nie pojawia się w ogólnodostępnych bazach dłużników lub na giełdach wierzytelności? Oprócz tego, istotne jest czy nie są prowadzone postępowania przeciwko dłużnikom przez właściwe organy egzekucyjne, a także czy nie trwa postępowanie upadłościowe lub też czy upadłość nie została już ogłoszona. Nie można też zapominać o sprawdzeniu czy osoby prowadzące działalność, zarządzające spółkami, mają inne powiązania gospodarcze oraz czy w stosunku do tych osób nie są prowadzone postępowania karne. W takim przypadku należy również pamiętać o tym, czy interesujące nas osoby nie zostały objęte prawomocnym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, powinno się sprawdzić czy prześwietlany podmiot posiada swój własny majątek, a w szczególności jakie są składniki tego majątku pod kątem ruchomości, jak i nieruchomości. Co więcej, należy ustalić czy prowadzona działalność zachowuje płynność finansową. Przydatną informacją będzie też to czy, jak często i w jakiego rodzaju przetargach startuje dane przedsiębiorstwo. Nie wolno też lekceważyć opinii innych kontrahentów i pracowników oraz tego, czy sprawdzany podmiot angażuje się w akcje charytatywne, społeczne itd. Wszystkie te dane pomogą stworzyć rzetelny obraz przyszłego kontrahenta.
Remigiusz Siwiec
Pragma Inkaso

Wiadomości Handlowe, Nr 2 (122) Luty 2013

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ProCass 19.09.2015

    Z praktyki wiem, że najwiecej wiarydodnych danych uzyskuje sie poprzez wizyte w sprawdzanej firmie czy też w miejscu zamieszkania przedsiębiorcy. Pożądanym jest też aby osoba weryfikująca miała kontakty w branży w której działa sprawdzana firma, lub w sasiedztwie w którym ma lokalizacje. W powyższego wynika, że najrozsadniejszym jest skorzystanie z usług profesjonalisów. Osobiscie odradzam usługi proponowane przez wywiadownie " internetowe". Z reguły ich raport opiera sie na ubraniu w piękne słowa Informacji zawartych w rejestrach ogólnodostepnych i w mojej ocenie nie ma sensu wydawania tych 20 czy 30 zł za wygenerowanie maila typu " kopiuj, wklej". Odradzam też korzystanie z firm windykacyjnych zajmujacych sie tak zwana "masówka". W większości nie maja one działów zajmujacych się sprawami gospodarczymi i takie zlecenia są dla pracowników tych firm , kulą u nogi, przy wykonywaniu targetu windykacyjnego i 20 wizyt dziennych, a co za tym idzie, zrobia to na " odwal". Po za tym, osoby tam pracujace, nie mają doświadczenia w tym zakresie. Ze swojej strony polecam firmy zajmujace sią zawodowo weryfikacją, detektywistyką lub windykacją biznesową, a działające w rejonie w którym znajduje się sprawdzany, lub też posiadające struktury na terenie całego kraju. Już za stosunkowo niewielka kwotę otrzymamy wiarygodne informacje, łącznie z foto biura czy też miejsca wykonywania działalności, albo zamieszkania.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.