02.02.2021/12:07

Pandemia powoduje wzrost kosztów przewozów morskich. To się zaczęło przekładać na globalny wzrost cen żywności

Koszt transportu morskiego rośnie, co zaczyna przekładać się na wzrost cen żywności.Na świecie nasila się rywalizacja o kontenery. Powodem jest różnica prędkości wychodzenia z kryzysu Chin i innych krajów świata.

Chiński eksport szybko rośnie i firmy z Państwa Środka są gotowe płacić tak duże premie za kontenery, że bardziej opłaca się wysyłać je puste niż czekać na towar do ich wypełnienia.

– Ludzie nie mogą dostarczyć swojego towaru tam gdzie potrzebują. Jeden z moich klientów wysyłał 8 do 10 kontenerów ryżu tygodniowo z Tajlandii do Los Angeles. Obecnie może wysłać tylko 2 do 3 tygodniowo – wyjaśnia Steve Kranig, dyrektor logistyki w IM-EX Global Inc., firmy zajmującej się m.in. transportem ryżu i bananów.

Z danych Freightos wynika, że koszt przewozu towaru z Chin do USA jest prawie dziesięciokrotnie większy niż w przeciwnym kierunku. Skłania to przewoźników do wysyłania do Chin pustych kontenerów, bez czekania na ładunek dla nich.

W Los Angeles, największym porcie kontenerowym USA, trzy na cztery kontenery wracające do Azji są wysyłane puste. W normalnych czasach jest ich ok. połowa.

Są już oznaki wzrostu cen żywności spowodowanej przez wyższy koszt transportu morskiego. Cukier rafinowany osiągnął najwyższą cenę od trzech miesięcy w styczniu. Indie, jego drugi na świecie producent, eksportowały tylko 70 tys. ton cukru w styczniu, czyli mniej niż 20 proc. eksportu notowanego rok wcześniej.

– Jest tak od grudnia. Nie tylko będzie brakowało żywności, ale wszystkiego. Nie byłbym zdziwiony gdyby stawki przewozów morskich w sezonie 2021-2022 wzrosły dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego – prognozuje Steve Kranig z IM-EX Global.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także