05.07.2018/12:23

Przez suszę ceny żywności mogą wzrosnąć

Według wstępnego szacunku inflacja CPI wzrosła w czerwcu do 1,9 proc. r/r z 1,7 proc. r/r w maju, mniej niż oczekiwano (konsensus rynkowy 2,0 proc., nasza prognoza 2,1 proc.). Według analityków BZ WBK w lipcu możliwy jest dalszy wzrost cen, m.in. z powodu panującej w kraju suszy.

Niższa dynamika wzrostu inflacji to głównie skutek słabszego niż oczekiwany wzrostu cen paliw, które poszły w górę o 1,1 proc. m/m, podczas gdy dane ze stacji benzynowych sugerowały wzrost o ponad 2 proc. m/m. Jak wskazują eksperci BZ WBK tendencje w kategoriach bazowych pozostały przytłumione, a inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła naszym zdaniem 0,5 proc. r/r, bez zmian w stosunku do maja.

Zdaniem analityków BZ WBK w czerwcu inflacja była bliska tegorocznego szczytu. Niemniej, dalszy wzrost w lipcu jest możliwy, chociażby ze względu na ostatni wzrost cen ropy oraz osłabienie złotego (4,39 na początku lipca, najwyżej od stycznia 2017 r.), które mogą podbić ceny produktów importowanych. Dodatkową presję na wzrost cen może wywrzeć susza. Po wakacjach inflacja powinna jednak kierować się w dół, w okolice 1,5 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.