28.06.2018/09:20

Przysklepowe stacje paliw złapały (chwilową) zadyszkę

W 2017 roku otwarto zaledwie cztery nowe stacje paliw działające przy wielkopowierzchniowych placówkach handlowych. Jednak przepisy ograniczające handel w niedzielę, które nie dotyczą sklepów na stacjach, mogą przyspieszyć rozwój tej części rynku.

Przysklepowych stacji benzynowych działa w Polsce 187, co daje sieciom handlowym niespełna trzyprocentowy ilościowy udział w rynku. Co ciekawe, ich znaczenie w całości sprzedaży detalicznej paliw jest nieporównanie większe, ze względu na duży wolumen sprzedaży realizowany przy minimalnej marży. Eksperci Polskiej
Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zauważają, że tempo rozwoju stacji prowadzonych przez sieci handlowe jest dużo wolniejsze niż zapowiedzi poszczególnych graczy.

Może się to jednak szybko zmienić z uwagi na wprowadzany stopniowo zakaz handlu w niedziele, który
nie obejmuje sklepów na stacjach. Wydaje się czymś naturalnym, że operatorzy będą chcieli wykorzystać powstałą sytuację, zapewne rozbudują sieć tego typu placówek i odpowiednio zmodyfikują ofertę.

Tego typu działania zapowiadają m.in. Muszkieterowie, którzy są liderem segmentu przymarketowych stacji benzynowych – mają ich 63. Z nieoficjalnych informacji wynika, że tylko ta sieć chce otworzyć w br. około 7 nowych stacji. Docelowo mają one powstać przy każdym istniejącym supermarkecie Intermarché, jeżeli będzie to tylko możliwe.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.