03.01.2020/17:14

Ptasia grypa w Polsce: eksport drobiu i jaj wstrzymany. Ogromne straty dla producentów [PILNE]

Wirus ptasiej grypy wykryty na przełomie roku w Polsce spowodował dziś wstrzymanie eksportu polskiego drobiu do Chin, Wietnamu, RPA, Japonii, Filipin, Singapuru, Tajwanu, Azerbejdżanu. Komunikat podał chwilę temu Główny Lekarz Weterynarii. Dziś odkryto na terenie kraju kolejne ognisko choroby.

„Zgodnie z zapisami świadectw zdrowia, eksport mięsa drobiowego i jaj z Polski nie może być prowadzony do Azerbejdżanu do Chin, Japonii, Singapuru, Tajwanu, Wietnam oraz RPA” - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Pisma z treścią tej decyzji wysłał do powiatowych lekarzy weterynarii.

Na razie eksportu nie wstrzymują rynki europejskie, jednak Chiny są w tej chwili jednym z największych rynków eksportowych drobiu dla Polski. Polska jest największym w UE producentem drobiu. Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2019 i 2018 roku najwięcej drobiu spośród krajów UE ubijało się w Polsce. W okresie styczeń–sierpień 2019 roku skupiono w Polsce 2036,9 tys. t drobiu wagi żywej, tj. o 0,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, a przedsiębiorstwa przemysłu mięsnego zatrudniające 50 i więcej pracowników wytworzyły 1817 tys. t mięsa drobiowego, co oznacza wzrost o 3,8 proc. Średnia cena skupu drobiu wyniosła w tym okresie 3,89 zł/kg i była o 4,6 proc. wyższa niż w okresie styczeń–sierpień 2018 roku.

Oprócz mięsa wstrzymano także eksport jaj.

Na przełomie roku wykryto wirusa ptasiej grypy na Lubelszczyźnie. Teraz nowe ognisko pojawiło się 450 km od pierwszych – w Wielkopolsce. Konieczne jest więc zachowanie jak najściślejszych procedur bioasekuracji, aby wirus nie przedostawał się dalej.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Polka *** 16.01.2020

    Teraz podają informację, że byl zarazony tylko jeden ptak i to w dodatku dziki wędrowny. Nie ma pewności, że inne uległy zarazeniu! Nasza kochana Unia chce nas zniszczyć, niszczy nam gospodarkę, a my godzimy się na to! Niszczą nam drob i jeszcze zakazali polowu dorsza! Polacy obudzcie się i walczcie o ojczyznę!

  • 2man 03.01.2020

    Co takiego dodano do paszy i kiedy w końcu ktoś napisze prawdę?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.