21.12.2016/09:47

Ptasia grypa zaszkodzi eksportowi drobiu

Rośnie liczba ognisk ptasiej grupy w polskich fermach drobiu. Efektem może być wstrzymanie eksportu do wybranych krajów. Chiny już wydały zakaz sprowadzania mięsa z naszego kraju.

Na początku grudnia Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu ognisk wirusa H5N8 w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie), gdzie występuje duże zagęszczenie ferm drobiarskich. Służby weterynaryjne podjęły decyzję o wybiciu i utylizacji wszystkich ptaków hodowlanych ze stref zapowietrzonych. Według szacunków, było to około 500 tys. sztuk drobiu.

Kilka dni temu potwierdzono wystąpienie kolejnego ogniska ptasiej grypy, tym razem w woj. podkarpackim, a wczoraj Główny Lekarz Weterynarii przekazał, że pojawiły się kolejne dane o wirusie H5N8, ponownie w woj. lubuskim.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech pytana o wpływ ptasiej grypy na eksportu polskiego drobiu, stwierdzała, że pojawianie się w Polsce wirusa H5N8 nie zamyka możliwości wywozu mięsa do UE, gdzie trafia ok. 80 proc. eksportu. Wyjątkiem są strefy zapowietrzone z ograniczeniami. Natomiast, jeżeli chodzi o tzw. kraje trzecie (pozaunijne), to pojawienie się wirusa w zasadzie automatycznie wyklucza eksport. W świadectwach zdrowia trzeba zadeklarować, że w Polsce tej choroby nie ma. Dotyczy to eksportu do krajów azjatyckich, a najbardziej dotknie to eksporterów drobiu do Chin.

Liczne przypadki wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 stwierdzano w ostatnich miesiącach także w Niemczech, Danii, Austrii czy na Węgrzech. Grypa ptaków nie jest szkodliwa dla ludzi. Specjaliści wskazują, że możliwą przyczyną zakażenia wirusem może być m.in. kontakt drobiu z kałem dzikich ptaków.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.