14.03.2020/08:41

Puste półki nam nie grożą? Polacy wiedzą swoje

Puste półki chwilowo, bo popyt większy. Zakłady pracują pełną parą – uspokaja Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Czy ludzi to przekonuje? Niekoniecznie.

W ciągu ostatnich trzech dni sklepy przeżyły oblężenie klientów, którzy w panice kupowali dosłownie wszystko. Z półek znikały produkty sypkie, woda, tłuszcze, mięso, konserwy i artykuły higieniczne.

Niektóre sklepy zaczęły wdrażać procedury na wzór tych obowiązujących we Włoszech. W piątek w jednym ze sklepów pod szyldem Olewnik na warszawskiej Białołęce wprowadzono zasadę, że wewnątrz mogą przebywać tylko trzy osoby. Reszta stoi pod sklepem, ale odległości pomiędzy nimi już nikt nie pilnuje. W sobotę z kolei, kolejki pod sklepem ustawiły się obok placówki EJART z ofertą mięsno-wędliniarskiej. Tradycja działalności tej marki handlowej jest związana z warszawską Pragą.

„Najbardziej boimy się tego, że zostanie przerwany łańcuch w transporcie, czyli że będą produkty u przedsiębiorcy, a nie będzie można ich gdzieś dowieźć” – powiedział Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności w wywiadzie dla money.pl. Jednak, jak podkreśla, nawet we Włoszech, gdzie sytuacja związana z koronawirusem jest krytyczna, żywność jest dowożona.

„To jest priorytet” – zaznaczył w rozmowie z portalem money.pl. Jak tłumaczy, w sytuacji wyższej konieczności może być tak, że transportem żywności może zająć się nawet wojsko - na pewno dotrze i jej nie zabraknie.

"Ciągłość produkcji w zakładach jest utrzymana" - zapewnia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. "Co więcej, część zakładów zaczęła wykorzystywać wolne moce produkcyjne, które ma. A średnio w przemyśle spożywczym mamy 20 proc. mocy produkcyjnych" - dodał. Podkreślił też, że Polska jest samowystarczalna jeśli chodzi o żywność, a nawet 30 proc. produkcji eksportuje. W obecnych czasach może się wręcz okazać, z uwagi na możliwe problemy z eksportem, że będzie więcej produktów na rynku niż mamy do tej pory, twierdzi Gantner.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.