06.02.2017/14:56

Racjonowanie zakupów warzyw na Wyspach!

Ze względu na wyjątkowo złe warunki wegetacji w Europie południowej niektóre sieci handlowe w Wielkiej Brytanii wprowadziły limity zakupów niektórych warzyw importowanych. Racjonowanie wprowadziły m.in. Tesco i Morrison's. W niektórych przypadkach cena sałaty lodowej wzrosła nawet 10-krotnie.

Jak powszechnie donosi brytyjska prasa, niektóre sieci handlowe wprowadziły limity ilościowe na zakup niektórych warzyw importowanych z Hiszpanii i innych krajów południowej Europy. Ograniczenia mają zapobiec „hurtowym” zakupom m.in. sałaty lodowej i brokułów. Ze względu na silne mrozy i złe warunki pogodowe pojawiły się trudności z zaopatrzeniem sklepów w warzywa.

W Tesco klient może jednorazowo kupić do trzech główek sałaty lodowej. Sieć Morrisons wprowadziła limit dwóch główek sałaty lodowej i trzech brokułów. Wzrosły także ceny tych warzyw. W Lidlu sałata lodowa zdrożała z 0,42 funta do 1,19 funta.

Brytyjska sieć Co-op nie wprowadziła ograniczeń, ale apeluje do klientów o dokonywanie „rozsądnych zakupów”.

Sieci Aldi i Lidl deklarują za to, że nie mają problemów z zapasami. Klienci sklepów publikują w mediach społecznościowych zdjęcia pustych półek w Tesco oraz wywieszek z prośbą o ograniczenie zakupów i przeprosinami za utrudnienia.

W sprawie wypowiedział się nawet rzecznik prasowy premier Theresy May, który poinformował, że rząd jest poinformowany o sytuacji a ministerstwo rolnictwa „monitoruje problem”.

Z relacji medialnych wynika, że całą sytuację pogorszyła niejaka panika wśród konsumentów. Morrisons oświadczył, że dostępność sałaty lodowej i brokuł jest całkiem dobra, a ceny nie wzrosły, natomiast problem generuje część klientów, którzy nie dostali tych warzyw w innych sklepach i na wszelki wypadek kupują „hurtowe” ilości w sklepach sieci.

Jeden z kupców brytyjskich przyznał, że znalazł dostawcę sałaty lodowej, który chciał jednak aż 50 funtów za skrzynkę z 12 główkami. To ponad 4 funty za sztukę – 10 razy drożej niż zazwyczaj.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.