13.05.2019/16:03

Rada Franczyzobiorców Spara w sporze z Leszkiem Baciem i Spar Polska [TYLKO U NAS]

Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do kopii listu rozesłanego do franczyzobiorców sieci Spar w Polsce przez Radę Franczyzobiorców. W piśmie pojawiają się oskarżenia pod adresem Leszka Bacia i spółki Spar Polska m.in. o zastraszanie franczyzobiorców i doprowadzenie do spadku rentowności ich sklepów. Zarząd Spar Polska odpowiada, że nic takiego nie miało miejsca i informuje o tym, że złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

To kolejna już odsłona walki o to, kto będzie mógł dalej rozwijać szyld Spar w Polsce. Przypomnijmy, centrala sieci Spar twierdzi, że w lutym wypowiedziała umowę master franczyzy dotychczasowemu operatorowi sklepów w Polsce, spółce Spar Polska (Grupa Bać-Pol), a następnie wybrała na nowego operatora spółkę Spar Group z RPA. Spar Polska zapewnia natomiast, że wciąż może rozwijać szyld w Polsce, gdyż umowa rozwiązana została niezgodnie z prawem. O tym kto ma rację zdecydują sądy.

Franczyzobiorcy sieci Spar w Polsce znaleźli się w trudnej sytuacji - nie wiedzą, komu wierzyć. Spar Polska namawia franczyzobiorców do tego, by nie zrywali dotychczasowej współpracy i nie wchodzili w sojusz ze Spar Group. Z kolei Rada Franczyzobiorców zaapelowała do franczyzobiorców, by "nie dali się zastraszyć firmie Spar Polska".

- Podjęliśmy działania mające na celu ochronę naszych biznesów i zwróciliśmy się do Spar International o pomoc - czytamy w liście Rady Franczyzobiorców. - W obliczu utraty licencji przez Spar Polska oraz przyznania licencji firmie Spar Group, wierzymy, że nowy licencjobiorca na Polskę zapewni nam możliwość rozwoju i stabilność finansową, o którą walczymy od kilkudziesięciu miesięcy. Ponieważ większość sklepów zgłosiła zainteresowanie nową organizacją, widzimy, że wszyscy wierzymy w nowy kierunek i jesteśmy zdeterminowani, żeby dbać o nasze biznesy - dodano w piśmie.

Rada Franczyzobiorców jest zdania, że informacje rozpowszechniane przez Spar Polska na temat sytuacji, w jakiej znalazły się poszczególne strony, "są całkowicie nieprawdziwe i mają na celu wyłącznie zastraszenie franczyzobiorców, członków Rady Franczyzobiorców, przedstawicieli Spar International oraz Spar Group".

- W największym stopniu jesteśmy narażeni na niesłuszne ataki ze strony Spar Polska. Złożono na nas doniesienie do prokuratury, ale wiemy, że nasze działania były zgodne z prawem i zawsze miały na celu ochronę naszych rodzinnych biznesów - czytamy w liście.

Członkowie Rady Franczyzobiorców nie szczędzą gorzkich słów pod adresem Leszka Bacia i spółki Spar Polska. Jak twierdzą, sposób w jaki byli traktowani "od lat budził zaniepokojenie". Wyliczają także wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy, które ich zdaniem "spowodowały znaczny spadek rentowności" sklepów i "zmusiły do działania".

Dodaj komentarz

21 komentarzy

 • Lubię Spar 17.05.2019

  ~Marek myśle że w końcu ktoś wprowadzi do nas doświadczenie, jeśli w tylu krajach im się udało to dlaczego nie u nas? Mieszkałem wiele lat w Irlandii i te sklepy to była padaka, i nagle coś się zmieniło. Życzę tego w Polsce bo teraz to nie jest Irlandia

 • niznik 15.05.2019

  a co do zaoferowania ma Bać piłkę do golfa???,człowieku odpuść !

 • Marek 15.05.2019

  Na dziś Spar z RPA nie ma nic do zaoferowania , żadnych warunków handlowych , żadnej logistyki żadnego planu działań w Polsce i walki z konkurencja ich przedstawiciele opowiadają tylko ze będziemy wchodzić do Polski mamy licencje ale fakt jest taki ze ich planowane wejście do Polski odbywa się na bardzo kontrowersyjnych zasadach, spory sądowe z LB działania mało permanentne.PiP niby chcą kupić ale długi Sanacyjne i te obecne są tak duże ze nie chcą i regulować ani restrukturyzować narazie podpisali list intencyjny i żadnej transakcji wierzącej nie ma, bo ten fakt fundusz CP musiał by publicznie ogłosić ,zgłoszenia do Uokiku nie ma jest tylko latanie przedstawicieli po producentach i właścicielach lokali w galeriach gdzie jest PIP

 • Maciejw 15.05.2019

  Przejdźcie do stokrotki. Ja tam przeszedłem i polecam, najlepsza franczyza.

 • briajan.trejsi 15.05.2019

  Jak byłem mały , tez byłem z RPA !
  Jak dorosłem , przeniosłem RPA do Polski !
  Można , można !

 • Lubię SPAR 14.05.2019

  Prawda jest taka że każdy gra do swojej bramki, Franczyzobiorcy do swojej-i dobrze bo walczą o swoją przyszłość, przyszłość swoich firm i rodzin..L.Bać robił tak samo... Szkoda że nie osiągneliście razem tego co mówi hasło SPAR "wszyscy korzystamy na wzajemnej współpracy ". I najbardziej szkoda że kończy się to w taki sposób... Sądy itp

 • JanekK 14.05.2019

  Nagle płaczecie koledzy i koleżanki ze sklepów, że program Wam zamknęli. Przecież weszło RODO, a mieliśmy program lojalnościowy ze starego wrocławskiego jeszcze Spara. Ja tam się cieszę, że zamknąłem, przecież wszyscy wiemy, że to był stary dom, którego gorzej remontować niż postawić nowy, a wolę to niż kary od naszego kochanego państwa. A jak już się nakręcicie, to sami zapominacie co mówiliście - najpierw program za drogi , bo trzeba oddać z marży na klienta a potem źle, że nie ma, choć mieliśmy spokój z RODO. Eh.

 • dawid 7 14.05.2019

  już pora żeby sztandar wyprowadzić...

 • BBB 14.05.2019

  Panie LB, o jakie złamanie przepisów umowy o zwalczanie nieuczciwej konkurencji Panu chodzi?... A czy do dobrych praktyk uczciwej konkurencji zalicza się wyzysk FB - większość sieci franczyzowych przecież na takich praktykach się dorobiła. Ludzie zrozumcie, że tak dłużej się już nie da. Nikogo na ten wyzysk nie stać. Tymi działaniami doprowadzacie do ogromnych ludzkich nieszczęść - To jest model biznesowy? Dostawcy też często są ofiarami tego systemy, bo jak sklep zbankrutuje, to dostawca nie otrzyma zapłaty za towar, a właściciel lokalu pieniędzy za najem... Ileż tak można się oszukiwać, to powinien być kres tych oszustw....

 • Przemo 14.05.2019

  Tzw. "przychylni" zawsze będą na swoje interpretować wszystko - zmienią głupi kontakt na stronie na formularz jak większość praktykuje, to też dorobią do tego historię jaka im odpowiada. Ludzie, bądźcie poważni, to nie przedszkole.

 • jola.wystarczy.... 14.05.2019

  Tak potwierdzam!

 • wystarczy.....wstydu oszedz 14.05.2019

  wszystkie szczury uciekają z tonącego okrętu na stronie spar.pl zniknęły już wszystkie nazwiska kontaktowe,poza siostrą Leszka dobre Leszku czy już wszyscy cię opuścili ???? ,ale dział franczyzy działa ehhh żałosne siostra ratuje brata dobre żenada!,

 • Franek 14.05.2019

  Dlaczego redakcja nie autoryzuje komentarzy na temat Piotra i Pawła?

 • Nieważne 13.05.2019

  Może niech prokurator przyjrzy się w jaki sposób hurtownie Bać Polu przeszły do spółek o kapitale 5 tys PLN. Ktoś powinien odpowiadać za zaistniałą sytuację. Spółka jest w ogromnych tarapatach przez nieudolność prezesa, jego ignorancję i opieszałość.

 • Franek 13.05.2019

  W Piotrze i Pawle tez jest bardzo ciekawie chodź sytuacja i traktowanie franczyzobiorców bardzo podobne jak u LB przez Zarząd PIP i Fundusz CP ( zastraszanie itp) to wizja biznesu w trochę inna stronę!

 • philipe 13.05.2019

  Pana Leszka zgubiła pycha będąca wynikiem sukcesu.

 • sami swoi 13.05.2019

  LECH SKOŃCZ WAŚĆ WSTYDU OSZCZĘDŹ
  DAJ ŻYĆ INNYM, NIE NISZCZ INNYCH PRZEDSIĘBIORSTW, SWOIM DZIAŁANIEM NISZCZYSZ JE

 • Franek 86 13.05.2019

  Rada Franczyzowa mówi prawdę i tylko prawdę. My franczyzobiorcy stoimy za nimi murem!!!

 • 8+2 13.05.2019

  Romans Bacia z Eurocashem jest już znany od dawna.

  Z tego co widzę to jego upartość doprowadzi do zniknięcia Bać-Polu.

 • Przedsiębiorca 13.05.2019

  Wreszcie zdanie osób najważniejszych w tym całym sporze, tych którzy tworzą sieć - franczyzobiorców. Cały czas do tej pory ze strony Leszka B tylko Ja, Ja i jeszcze raz Ja... Dla niego nikt inny się nie liczy...

 • klakier 13.05.2019

  brawo Sparowcy, w końcu ktoś zaczął walczyć z tym wyzyskiem sieci franczyzowych. W DC to by nie przeszło też nie da się z nimi rozmawiać

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.