12.10.2020/16:41

Radosław Knap, dyr. generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych: To właściwy czas, by rząd porozmawiał z branżą o możliwych scenariuszach

Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH, podczas Retail&FMCG Congress 2020 podkreślił, że dużym wyzwaniem i zmianą w ciągu ostatnich 5 lat – czyli lat „dobrej zmiany” - było wprowadzenie przez parlament kilku ustaw, w tym zakazu handlu w niedzielę.

- Dla centrów handlowych, które są miejscem skupiającym nie tylko handel, ale i usługi, rozrywkę i gastronomię, zwłaszcza rola tej ostatniej znacząco rosła w ostatnich latach, wprowadzenie zakazu handlu było bardzo dotkliwe i przełożyło się na obroty – powiedział Knap.

Przypomniał też, że w Polsce 400 tysięcy osób jest zatrudnionych w centrach handlowych. Okres lockdownu wpłynął bardzo mocno na cały handel, w tym centra handlowe, bo uderzył w większość ich najemców.

- Ruch w sklepach był mniejszy, faza reotwarcia trwała od maja, ale odwiedzalność jeszcze nie wróciła do wcześniejszych poziomów, nadal stanowi 75-85 proc. odwiedzalności zeszłorocznej. Wprowadzenie żółtej strefy sprawi, że ze względów bezpieczeństwa znowu może nastąpić spadek liczby klientów i przełoży się to na sprzedaż w centrach handlowych. To najwłaściwszy moment, żeby odwrócić zakaz handlu i przywrócić niedziele handlowe - uważa dyrektor generalny PRCH.

Kolejne wyzwanie w jego opinii to podatek handlowy, bo - jak przypomniał - ok. 150 największych sieci handlowych w Polsce oczekuje na rozstrzygnięcie TSUE w tej sprawie, a okres pandemiczny nie sprzyja dodatkowym obostrzeniom i opłatom.
 
- Bacznie przyglądamy się też np. opłacie mocowej, która będzie obciążać wszystkich najemców centrów handlowych. Mówi się też o kolejnej opłacie retencyjnej. Zakres tych nowych obciążeń jest bardzo niepokojący w obecnych warunkach – podkreślił Radosław Knap.  

A czy branża centrów handlowych nie obawia się powtórki lockdownu z wiosny? Radosław Knap stwierdził, że w obecnej sytuacji trudno  jest cokolwiek przewidywać. Jego zdaniem dobrze byłoby, gdyby sektor handlowy wcześniej znał wszystkie możliwe scenariusze i wiedział, jakie przepisy będą dotyczyć różnych gałęzi gospodarki, w tym handlu, jako kluczowego sektora.

- Teraz jest czas, aby o tym porozmawiać z branżą. Mamy trochę powtórkę z marca, gdy rozporządzenie o lockdownie weszło w życie praktycznie z dnia na dzień. Dla mnie jako przedstawiciela organizacji, która zrzesza wiele podmiotów handlowych, konsultacje ze środowiskiem w tak ważnym zakresie jak bezpieczeństwo i działalność operacyjna przedsiębiorstw są bardzo ważne. Nasze organizacje i eksperci wiedzą, co się dzieje i jakie procesy trzeba przygotować. Służymy rządowi wsparciem eksperckim – podkreślił dyrektor Knap.

Przypomniał jednocześnie, że w centrach handlowych ponad 50 proc. najemców to marki odzieżowe, obuwnicze i akcesoria, a część spożywcza jest tam mniejszą kategorią. - Dlatego patrzymy inaczej (niż przedstawiciele branży spożywczej – przyp. red.) i chcemy, aby decyzje były dopasowane do różnych formatów sklepowych – stwierdził.

Partnerzy Retail & FMCG Congress Poland & CEE (wiadomoscihandlowe.pl)

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także