26.04.2017/08:13

Rafał Brzoska, prezes GK Integer.pl przekonuje, że paczkomaty to dobry interes

Z opublikowanego 25 kwietnia sprawozdania finansowego GK Integer.pl wynika, że strata z działalności operacyjnej wyniosła ostatecznie ok. 140.8 mln zł. Spółka znalazła jednak inwestora strategicznego, a prezes Rafał Brzoska w piśmie do akcjonariuszy przekonuje, że paczkomaty to perspektywiczny interes.

Prezes Brzoska ocenia, że rok 2016 był kluczowy dla spółek Grupy Kapitałowej Integer.pl oraz jej przyszłości jako ważnego operatora logistycznego na rynku polskim, a także rozwoju pozycji na rynkach międzynarodowych, a jedną z najważniejszych kwestii było podjęcie decyzji o zaprzestaniu działalności w obszarze tradycyjnych przesyłek listowych, ponieważ przyszłość tego segmentu usług pocztowych nie jest optymistyczna.

Jednak zdaniem Brzoski zupełnie inna sytuacja występuje w przypadku sektora e-commerce, który szybko rozwija się organicznie, a w Polsce perspektywy jego rozwoju są jeszcze bardziej korzystne w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, z uwagi na niższy udział e-commerce w handlu ogółem.

„Segment pocztowo-kurierski w Polsce zanotował średnioroczny wzrost obsługiwanych wolumenów o 143%. Rekordowo wzrosły wolumeny obsłużone przez część kurierską, która w 2016 roku zanotowała o 406% większy wolumen niż w roku 2015. Silne wzrosty były także udziałem przesyłek poleconych e-commerce, które w 2016 roku zyskały 141%. Nadal stabilnie rośne segment paczkomatów, który obsłużył o 81% więcej paczek w porównaniu do 2015 roku. Rekordowym miesiącem był grudzień, w którym Grupa w Polsce dostarczyła 15 % rocznego wolumenu” – czytamy w piśmie do akcjonariuszy.

W ubiegłym roku sieć paczkomatów Grupy rozwijała się w Polsce,Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. W Polsce liczba paczkomatów wzrosła do 2135 sztuk na koniec roku, w Wielkiej Brytanii było ich 1153, Francji 501, a we Włoszech 341. Grupa podjęła także decyzję o rezygnacji z najmniej perspektywicznych rynków tj. Rosji, Ukrainy i Malezji, wstrzymaniu działalności w Kanadzie oraz zamknięciu spółek w Norwegii, Hiszpanii i Brazylii. Globalnie liczba paczkomatów wyniosła na koniec roku 5794 sztuk.

„W połowie 2016 roku Zarząd Grupy podjął decyzję o poszukiwaniu inwestora w ramach przeglądu opcji strategicznych. Jedyną z akceptowalną opcją rozwoju była ta, która zakończyła się umową z funduszem zarządzanym przez Advent International. W ocenie Zarządu pozyskanie silnego inwestora było najlepszym rozwiązaniem zarówno dla akcjonariuszy jak i dla samej firmy. W dniu 21 kwietnia zakończyło się Wezwanie ogłoszone przez AI Prime –spółkę celową powołaną przez Advent International –na notowane na warszawskiej giełdzie akcje spółki Integer.pl SA. Właściciele ponad 90 % akcji Spółki Grupa Kapitałowa zgodzili się na ich sprzedanie, a tym samym spełnione zostały warunki Wezwania. Pozostałe akcje zostaną wykupione, a Integer.pl SA zostanie wycofany z giełdy” – podsumowuje Rafał Brzoska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.