03.04.2019/08:31

Raport MPiT: Potrzebne jest dalsze ograniczanie handlu w niedziele!

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w raporcie przedstawionym podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów zarekomendowało dalsze, stopniowe dochodzenie do pełnego zakazu handlu w niedziele, zgodne z harmonogramem przewidzianym w obowiązującej aktualnie ustawie.

Do raportu jako pierwsi dotarli dziennikarze portalu 300Gospodarka. Ministerstwo opublikowało pełny dokument około godz. 9:00.

Ministerstwo nie sugeruje zmian w przyjętym modelu rozszerzania ograniczeń handlu w niedziele. Resort apeluje o prowadzenie badań dotyczących wpływu zakazu na funkcjonowanie szczególnie mniejszych sklepów.

Co więcej, zdaniem Ministerstwa rząd powinien zastanowić się nad wprowadzeniem dodatkowych regulacji, które wzmocnią małe, polskie sklepy. W raporcie zasugerowano możliwy kierunek zmian przepisów, a mianowicie zachęty do konsolidacji sieci w ramach franczyz.

Ministerstwo przedstawiło również swoją ocenę przyczyn spadku liczby sklepów i mikroprzedsiębiorstw z branży handlowej w Polsce. Przypomnijmy, w ostatnich dniach dane GUS wzbudziły duże kontrowersje na rynku.

Główną przyczyną zamknięć sklepów, zgodnie z raportem MPiT, jest bardzo duże nasycenie rynku placówkami handlowymi (w Polsce jest to 25 sklepów na 10 tys. mieszkańców, we Francji tylko 2 placówki). Oprócz tego małe sklepy przegrywają konkurencję z nowoczesnymi sieciami spożywczymi, takimi jak Carrefour czy Żabka. Źle na ich wyniki wpływa demografia szczególnie w małych miastach i na wsiach oraz duża mobilność Polaków - co sprzyja robieniom zakupów w dyskontach, po drodze z pracy. Co ciekawe, zdaniem Ministerstwa wyzwaniem jest także wzrost e-grocery, który obecnie w Polsce stanowi 1 proc. całej sprzedaży.

Dlatego Ministerstwo stwierdziło, że niezależnie od ograniczeń handlu w niedziele spadek liczby sklepów będzie występował w najbliższych latach.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Jendrula 08.04.2019

  W raporcie wzięto pod uwagę wyłącznie rynek sprzedaży artykułów spożywczych.
  Spożywka jest to jedynie 50% wartości łącznej sprzedaży punktów handlowych. Spora część handlu niespożywczego zlokalizowana jest w galeria i domach handlowych. Wiemy, że tam sprzedaż spadła, więc autorzy raportu nie brali tych danych pod uwagę. Raport jest nierzetelny, a przyjęta metodologia oceny opiera się na przysłowiowym wróżeniu z fusów. Równie dobrze autorzy mogliby napisać: rzuciliśmy monetą, wypadła reszka, także niedziele wolne od handlu sprzyjają polskim przedsiębiorcom.

 • Donek i Grzesio 04.04.2019

  Bardzo dobra decyzja niedziele bez handlu.

 • jerry 04.04.2019

  jeśli pis chce handel żywnością przenieść na stacje paliwowe to osiągnął łatwy do przewidzenia sukces. Ale w LOTOSie i ORLENie pracuje masa pisowskich aparatczyków.

 • Feliks 04.04.2019

  Żałosny propagandowy raport typu w zeszłym roku padało przez 98 dni , z czego wynika, że zachorowalność na grypę zwiększyła się o 2,8%. Czyli w raporcie jest opis jakiejś sytuacji i wnioski, które niewiele mają wspólnego z tą sytuacją. Ten dokument to propaganda na zlecenie.

 • Marcin3 04.04.2019

  Wszystkie informacje przekazywane przez pis są niewiarygodne bo powstają na zlecenie polityczne Nowogrodzkiej. Tak samo ten raport jest niewiele wart. Dla pisu wszystko jest narzędziem totalnej, kłamliwej propagandy.

 • pisda 04.04.2019

  Orlen to też placówka handlowa! Więcej tam sprzedają spożywki, hotdogów, napojów, kaw niż inne sklepy - na Orlenie nie pracują ludzie, czym się różni pracownik Orlenu od tego z Biedronki!? Żałosne, by tylko zwiększyć obroty na Orlenie.

 • Mirek Trójmiasto 03.04.2019

  Jestem bardzo ciekawy i proszę o poparcie mojego pytania - kto imiennie poparł ten wniosek i kto się pod nim także - z imienia i nazwiska pod nim podpisał. Pracuję w branży spożywczej FMCG od 1993 roku. Chciałbym wiedzieć jaki "fachowiec" z ministerstwa ( imiennie ) wraz instytucją Kościoła przepycha to dalej.
  Mirosław Trójmiasto

 • handlowiec 03.04.2019

  Żałosny raport...

 • Szybki Lopez 03.04.2019

  Geniusze z MPiT ile kosztowało opracowanie raportu i na czyje zlecenie on powstał? JMP, Żabka czy ORLEN?
  Tylko pytam

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.