14.09.2018/08:28

Real znów wystawiony na sprzedaż. Grupa Metro zmieni strategię

Grupa Metro oficjalnie poinformowała o rozpoczęciu procesu poszukiwania inwestora dla sieci Real. Jak zadeklarowało Metro, firma chce skupić się wyłącznie na rozwoju sprzedaży hurtowej.

W tym momencie Real ma 282 supermarkety w Niemczech i zatrudnia 34 tys. osób. Posiada także portfel nieruchomości komercyjnych, w którym znajduje się 65 lokacji. - Przez ostatnie lata Real położył fundamenty pod niezależną przyszłość na niemieckim rynku handlu żywnością - tłumaczy zarząd Metro.

To nie pierwsza przymiarka do sprzedaży sieci. W 2016 roku Metro chciało również pozbyć się biznesu w Niemczech. Według informacji „LZ” hipermarketami zainteresowanych było kilku inwestorów finansowych, w tym fundusze CVC i Sun Capital. Do transakcji jednak nie doszło.

Sieć od 2015 roku przechodziła znaczne zmiany związane z restrukturyzacją działalności. Dokonano zmian w strategii, a także wdrożono nowe rozwiązania. W najbliższym czasie na rynku pojawią się także nowe propozycje. Przykładowo, nowy koncept sklepu testowany przez ostatnie dwa lata w Krefeld zostanie rozszerzony na kolejne lokalizacje - w Braunschweig (październik 2018) oraz Bielefeld (2019). Częściowe wdrożenie konceptu do końca 2017 roku zostało wprowadzone w 19 sklepach. W tym roku modernizację przeszło już 30 marketów.

Jednocześnie władze Metra chwalą się silnym rozwojem biznesu online. W 2018 roku łączne przychody z tego tytułu wyniosą 380 mln euro - aż o 90 proc. więcej, niż w 2017 roku. W sklepie oferowanych jest obecnie 12 mln produktów, co czyni go jedną z największych tego typu platform w Niemczech.

Real chwali się również solidnymi fundamentami po stronie niskich kosztów funkcjonowania. - Real dokonał znaczących postępów w procesie transformacji w ciągu ostatnich trzech lat - powiedział Olaf Koch, CEO w grupie Metro.

Jak oficjalnie zadeklarował zarząd firmy, Metro rozpocznie proces przeglądu różnych opcji strategicznych, związanych ze sprzedażą sieci Real.

Grupa Metro działa obecnie w 35 krajach i zatrudnia 170 tys. osób. Łączne przychody grupy za rok finansowy 2016/2017 wyniosły 37 mld euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.