03.03.2020/16:39

Reglamentacja żywności i leków przewidziana w ustawie dot. koronawirusa

Sejm uchwalił ustawę antykoronawirusową. Teraz nad aktem prawnym pracować będzie Senat. W ustawie zawarto nadzwyczajne narzędzia, jakie będzie można zastosować w celu zwalczania koronawirusa w Polsce.

W ustawie ujęto m.in. takie rozwiązania jak praca zdalna, zasiłki dla rodziców, którzy muszą zrezygnować z pracy w celu opieki nad dzieckiem, czasowe ograniczenia działalności niektórych przedsiębiorców oraz reglamentacja żywności i leków.

Ponadto, według ustaleń zawartych w ustawie, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków w określonym czasie w domu. W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko rodzicowi opiekującemu się dzieckiem będzie przysługiwać zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Jeśli stan epidemii przekroczy możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, w drodze rozporządzenia można będzie ustanowić czasowe ograniczenia działalności określonych przedsiębiorców, odejście w określonych przypadkach od Prawa Zamówień Publicznych, czasową reglamentację żywności i leków, obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, obowiązek poddania się kwarantannie, a także czasowe ograniczenia lokali, nakaz i zakaz przebywania w określonych miejscach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.