24.03.2020/09:14

Rekordowo niskie ceny paliw. Najtaniej jest na stacjach przy hipermarketach

Ceny paliw, jeszcze niedawno znacznie przekraczające 5 zł, obecnie gwałtownie spadają. Benzynę PB 95 można już kupić w cenie poniżej 4 zł, za litr. Najtańsze paliwa oferują stacje przy marketach E.Leclerci Auchan – ustaliła gazeta.pl.

Na stacji przy hipermarkecie E.Leclerc w Zielonej Górze benzyna kosztuje tylko 3,67 zł. Warszawskie hipermarkety Auchan oferują paliwo po 3,75 zł.

Tak niskie ceny to skutek globalnego spadku cen surowca, spowodowanego m.in. wojną cenową pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską, a także drastycznym spowolnieniem światowej gospodarki, związanym z pandemią koronawirusa.

Ceny byłyby jeszcze niższe, gdyby nie silna deprecjacja złotego, z jaką mamy obecnie do czynienia. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnia, że koncern maksymalnie obniża marże, a ponadto udało się optymalizować koszty produkcji.

Warto zaznaczyć, że na spadek cen wpływ miał także znaczny spadek popytu. Z powodu pozostawania większości osób w domach frekwencja tankujących jest nawet o połowę niższa niż zazwyczaj.  Od początku roku spadki te sięgają nawet 60 proc. To efekt koronawirusa i zamrożenia światowych gospodarek.

Czytaj więcej na stronie gazeta.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.