25.05.2020/21:09

Resort rolnictwa za otwarciem targowisk

Posłowie Barbara Dziuk i Grzegorz Wojciechowski zwrócili się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi i do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie otwarcia targowisk w miastach. Resort rolnictwa odpowiada, że działanie targowisk leży w gestii władz samorządowych, ale nie odmawia wsparcia.

Parlamentarzyści prosili o zajęcie stanowiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby samorządy, które nie dostrzegają problemów i nie wspierają lokalnych producentów świeżej żywności, były zobowiązane do podjęcia otwarcia targowisk.

- Władze wielu gmin obecnie zakazały handlu targowiskowego z uwagi na pandemię koronawirusa. Jedyną alternatywą pozostaje dla konsumentów nabywanie warzyw, owoców, sadzonek i innych podobnych artykułów w sklepach wielkopowierzchniowych. Dla rolników i rzemieślników jest to bardzo często jedyny sposób i jedyne miejsce zbytu ich produktów, które bardzo często nie mogą być przechowywane – napisali Barbara Dziuk i Grzegorz Wojciechowski. 

Posłowie zwracają uwagę, że jeżeli targowiska nie zostaną otwarte w najbliższym czasie to w przyszłości nie będzie miał kto i co na tych targowiskach sprzedawać. Dodają przy tym, że „konsumenci stracą nie tylko możliwość wyboru, ale przede wszystkim jedyne źródło świeżych owoców, warzyw, przetworów i innych produktów rolniczych i rzemieślniczych”.

W odpowiedzi na interpelację resort rolnictwa odpowiedział, że zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713) zadania własne gminy obejmują sprawy targowisk i hal targowych. - W związku z powyższym należy stwierdzić, że do kompetencji władz samorządowych należą wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem targowisk, także dotyczące ich otwarcia – informuje Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

W tym samym dokumencie resort podkreśla, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozumiejąc problemy aktualnej sytuacji ograniczenia handlu, zwrócił się z apelem do władz samorządowych o otwarcie lokalnych targowisk, tak aby zarówno umożliwić rolnikom sprzedaż swoich produktów, jak również klientom nabywać świeżą, zdrową, rodzimą żywność. Apel ten uzyskał pozytywny skutek.” 

Jednocześnie ministerstwo zauważa, że większość targowisk, po zastosowaniu zaleconych działań zapobiegających zagrożeniu epidemiologicznemu COVID- 19 przez Państwową Inspekcję Sanitarną, zostało otworzonych. - Z informacji napływających do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otwarcie targowisk w konsekwencji apelu, spotkało się z zadowoleniem zarówno handlowców, w tym producentów rolnych, jak i kupujących – podaje Szymon Giżyński.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.