02.02.2021/16:07

Restauracja czy sklep? Rząd informuje o ryzyku zarażenia COVID -19 według lokalizacji w … USA

Centrum Informacyjne Rządu zamieściło dziś na Twitterze grafikę pod tytułem „Ryzyko zarażenia koronawirusem w zależności od lokalizacji”. Jednak w przekazanej informacji nie ma nic na temat Polski. Wykres obejmuje dane pozyskane w okresie od 1 marca do 2 maja 2020 r. w USA. 

Grafika przedstawia wykres, w którym na pierwszym miejscu podano restauracje z obsługą kelnerską, centra fitness oraz kawiarnie i bary.

Duże sklepy spożywcze i supermarkety, sklepy z produktami używanymi, sklepy zoologiczne, sklepy z artykułami sportowymi, zabawkami, narzędziami, sklepy z częściami samochodowymi, domy towarowe, stacje paliw, apteki oraz pozycje nazwane "sklepy codzienne" i „sklepy z samochodami” zostały umieszczone nieco dale zaraz po kategoriach "miejsca kultu religijnego i "gabinety lekarskie". 

Nie wiemy dokładnie, co to oznacza, gdyż nie podano objaśnień co do kolorów czy wartości podanych na dole wykresu. Dodano jedynie drobnym drukiem źródło. Jest to serwis www.nature.com.

Ryzyko zarażenia koronawirusem (KPRM)

Sięgnęliśmy do niego. Jest to artykuł pod tytułem „Modele sieci mobilności COVID-19 wyjaśniają nierówności związane z ponownym otwarciem” opublikowany w listopadzie ub.r.

Autorzy analizy korzystali z danych SafeGraph, firmy która gromadziła anonimowe dane o lokalizacji pochodzących z aplikacji mobilnych, aby zbadać wzorce mobilności w okresie od 1 marca do 2 maja 2020 r.

Jak czytamy we wstępie, pandemia COVID-19 znacząco zmieniła wzorce mobilności człowieka, co spowodowało konieczność zbudowania modeli epidemiologicznych, które mogą uchwycić wpływ tych zmian na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. 

Za powyższą grafiką nie podano informacji odnoszącej się do sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

W Polsce od 1 lutego 2021 r., przywrócono funkcjonowania sklepów i wysp handlowych w centrach handlowych.

Zlikwidowano godziny dla seniorów, które obowiązywały w sklepach między godziną 10.00 a 12.00.

W sklepach obowiązują dotychczasowe limity klientów. W sklepach do 100 mkw. powierzchni sprzedaży będzie to ograniczenie do 1 osoby na 10 mkw., a w placówkach handlowych powyżej 100 mkw. do 1 os. na 15 mkw.

Nadal obowiązą ograniczenia działalności siłowni i rozrywki, które pozostaną zamknięte oraz restauracji, które będą mogły wydawać posiłki jedynie na wynos i w dostawie.

Utrzymane zostają także obowiązki związane z zapewnieniem rękawiczek jednorazowych lub płynów do dezynfekcji rąk, a także konieczność dokonywania regularnej dezynfekcji stanowisk obsługi.
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • sami-swoi 02.02.2021

    Super tylko czy my jesteśmy świadomi może nie tak my jak Ministerstwo Zdrowia Główny Inspektor Sanitarny z zagrożenia jakie jest na wózkach i koszach sklepowych nikt z tym nic nie robi wszyscy nabrali wody w usta sklepy markety są chronione żadnych kontroli i wytycznych sklepy nie posiadają urządzeń do dezynfekcji i mycia wózków i koszy a powinni posiadać i wykonywać te czynności każdego dnia tak jak lady i [podłogi myje i dezynfekuje się każdego dnia a na wózkach i koszach jest bardzo dużo wirusów grypowych, kałowych i innych .!!!!!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także