09.11.2018/11:37

Rewolucja w podatku VAT od żywności. Nadchodzą zmiany stawek dla najpopularniejszych produktów!

Droższy będzie lód spożywczy (23 proc. zamiast 8 proc.) czy czasopisma specjalistyczne (z 5 proc. na 8 proc.).

Wiążąca informacja stawkowa

Nowością w przepisach będzie WIS - wiążąca informacja składkowa. Jak wynika z uzasadnienia projektu rządowego, to instrument zapewniający podatnikom i organom podatkowym większą pewność co do prawidłowości zastosowanych stawek tego podatku. WIS będzie decyzją wydawaną przez wyznaczonego do tego zadania (na podstawie rozporządzenia wykonawczego) dyrektora izby administracji skarbowej.

O wydanie WIS będzie mógł wystąpić podatnik posiadający numer identyfikacji podatkowej NIP (w tym podatnik zwolniony podmiotowo z VAT), który np. dokonuje (lub planuje dokonać) krajowej dostawy towarów, importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również zobowiązany do rozliczenia podatku podatnik nabywający towary od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia tej działalności w Polsce.

- Realizacja celu, jaki legł u podstaw niniejszego projektu, tj. maksymalne uproszczenie systemu stawek VAT i zapewnienie jego prostoty i przejrzystości, zdecydowanie przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej podatników, w tym mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Opodatkowanie poszczególnymi stawkami VAT zasadniczo całych (w miarę możliwości) działów CN ułatwi korzystanie z przepisów prawa podatkowego i prawidłowe ich stosowanie w praktyce gospodarczej (np. skróci czas i koszty wykonywania określonych czynności administracyjnych). Proponowane zaś regulacje związane z wprowadzeniem WIS, dającej określoną ochronę podatnikom, zapewnią stabilność w obszarze stosowania prawa podatkowego, co również przełoży się na ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - pisze Ministerstwo.

Zmiany miałyby wejść w życie już od 1 kwietnia 2019 roku oraz w zakresie niektórych towarów od 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie z prognozą Ministerstwa, w 2019 roku wprowadzenie zmian będzie kosztowało państwo 152 mln złotych (głównie z powodu niższego podatku VAT). Przez 10 lat koszty zmian szacowane są na prawie 600 mln złotych.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • OBYWATEL 09.11.2018

    A może tak na wszystko 15%?

  • OBYWATEL 09.11.2018

    A może tak na wszystko 15%?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.