13.08.2020/16:32

Reżim sanitarny odbija się na działalności małych firm usługowych

Restrykcje sanitarne wprowadzone w celu walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają swoje negatywne konsekwencje dla biznesu. Wpływają przede wszystkim na funkcjonowanie mikro- oraz małych firm oraz przedsiębiorstw działających w sektorze usług – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Tylko 12 proc. firm przebadanych przez PIE zadeklarowało, że reżim sanitarny ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie ich firm. Kolejne 28 proc. ocenia wpływ negatywnie, a pozostałe 60 proc. nie dostrzega żadnego wpływu.

Wśród negatywnych konsekwencji reżimu sanitarnego firmy wymieniają m.in. koszty przystosowania stanowisk pracy do nowych wyzwań czy zakupu środków ochrony osobistej. Dla mniejszych organizacji jest to większy wysiłek finansowy niż firm średnich i dużych.
Analitycy zwrócili również uwagę, że firmy usługowe częściej mają bezpośredni kontakt z klientem, co dla pracodawcy oznacza nie tylko przeorganizowanie miejsca pracy, ale też ciągłe zasłanianie nosa i ust przez pracowników. 

Uciążliwość nowych zasad jest zróżnicowana w zależności od specyfiki wykonywanej pracy. Największym restrykcjom podlegają pracownicy, którzy mają kontakt z nieograniczonym kręgiem osób - przez większość czasu pracy muszą pamiętać o zasłanianiu nosa i ust, często są oddzieleni od klientów dodatkową przesłoną, częściej niż inni muszą dezynfekować swoje stanowisko pracy.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.