25.11.2019/20:59

Roboty uczą się montować meble Ikea

Jeśli roboty mają być w przyszłości użyteczne dla zwykłych ludzi, muszą uczyć się działać w ich codziennym środowisku, posługiwać się ich narzędziami i zastępować ich w codziennych czynnościach, także tych nielubianych. Inżynierowie USC uznali, że doskonałym sposobem „edukowania” robotów w tym zakresie będzie montowanie mebli Ikea – relacjonuje portal Wired.

Inżynierowie i programiści zazwyczaj budują symulatory, w których roboty w kontrolowany sposób uczą się działania w realnym świecie. Zespół z Uniwersytetu Południowej Kalifornii doszedł do wniosku, że zamiast symulować środowisko pracy robotów, lepiej zagonić je do realnej roboty.

Inżynierowie uznali, że doskonałym treningiem będzie dla robotów montowanie mebli szwedzkiej sieci Ikea. Po pierwsze dlatego, że jest to proces względnie powtarzalny, a po drugie dlatego, że… ludzie z reguły nie lubią wykonywać tych czynności i chętnie powierzyliby je maszynom.

Badacze z University of Southern California poszli w ślady innego zespołu, który w ubiegłym roku zdołał nauczyć roboty montażu klasycznych krzeseł Stefan z oferty Ikei. Maszyny powtarzały czynności wykonywane przez ludzi i w ten sposób wypracowały własne procedury montażu. Nauczyły się rozwiązywać różne problemy związane z montażem, takie jak właściwa kolejność poszczególnych czynności czy zastosowanie odpowiedniej siły przy wkręcaniu śrub.

Trenerzy robotów mają nadzieję, że dzięki tego rodzaju procedurom roboty szybciej nauczą się pracy w codziennym otoczeniu człowieka, a także współpracy zespołowej ludzi i robotów.

Źródło: wired.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.