08.08.2016/21:52

Rodzice planują wydać nawet 700 zł na wyprawkę szkolną

Mamy jeszcze wakacje, ale rodzice już są w szkole skrupulatnie planując wydatki związane z zakupem wyprawki szkolnej dla swoich pociech. Szkolna wyprawka oznacza zwykle spory wydatek: jak wynika z badania SW Research dla Tesco, dla większości rodziców to około 300-500 zł dodatkowego obciążenia na jedno dziecko oraz czas spędzony na poszukiwaniu artykułów, które zaspokoiłyby oczekiwania zarówno nauczycieli, dzieci jak i rodziców.

Tesco Polska sprawdziło, jak każda z tych grup skompletowałaby swój szkolny koszyk zakupowy. Dla większości rodziców skompletowanie szkolnego zestawu, szczególnie dla więcej niż jednego dziecka, to naprawdę duży wydatek. Tesco Polska zapytało w badaniu rodziców dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej i gimnazjum, ile zamierzają w tym roku wydać na wyprawkę. Jak się okazuje, największa grupa – 36,4 proc. – deklaruje, że wyda 300-500 zł na jedno dziecko. Co piąty ankietowany planuje wydać 500-700 zł (22,3 proc.) lub 200-300 zł (21,4 proc. badanych). Mniej niż 200 zł na szkolną wyprawkę na jedno dziecko wydaje niecałe 8 proc. respondentów.

Jakość w dobrej cenie

Prawie połowa badanych (49,3 proc.) ma zamiar w tym roku przeznaczyć na artykuły szkolne tyle samo pieniędzy co rok temu, natomiast aż 34,4 proc. planuje zwiększyć wydatki na wyprawkę w porównaniu do ubiegłego roku. Tylko 9,3 proc. chce natomiast wydać mniej. Jak wynika z  badania, największym obciążeniem dla domowego budżetu jest zakup plecaka (43,2 proc.), na kolejnych miejscach są artykuły plastyczne (19,3 proc.) oraz zeszyty i bruliony (16,6 proc.). Rodzice deklarują, że przy wyborze konkretnych produktów kierują się przede wszystkim ich jakością (45,2 proc.). Duża grupa rodziców (20,3 proc.) zwraca jednak uwagę na cenę, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt całej wyprawki.

Trwałość i komfort

Tymczasem nauczyciele zauważają, że podczas szkolnych zakupów cena lub opinia dziecka wygrywa bitwę z jakością. – Często podczas kompletowania wyprawki dla ucznia (zwłaszcza jeśli zainteresowany bierze w tym udział) jakość przegrywa z wyglądem opakowań, aktualną modą na motywy z dziecięcych bajek, ewentualnymi promocjami. Natomiast z punktu widzenia nauczyciela produkty powinny być dobrej jakości, która gwarantuje ich trwałość i komfort użytkowania – mówi Katarzyna Karpińska, nauczycielka w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 342 w Warszawie.  

Według niej podstawą dobrej wyprawki jest dobrze wyposażony piórnik, najlepiej z dużą ilością przegródek umożliwiających utrzymanie porządku. Na „top liście” powinny znaleźć się: nożyczki, klej, blok rysunkowy, papier kolorowy, farby plakatowe z kompletem pędzelków i naczynkiem na wodę, plastelina, co najmniej dwa ołówki, długopis ze zmazywaczem, gumka, temperówka, komplet kredek i linijka.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.