02.08.2018/16:07

Rosja psuje wyniki Metro Group. Firma ratuje się franczyzą

Utrzymujące się problemy w rosyjskim biznesie nadal pozostawiają ślad w wynikach finansowych Metro Group. Szansę na uzdrowienie portfela firma widzi m.in. w rozwoju sieci franczyzowej w Rosji.

W trzecim kwartale br. sprzedaż segmentu detalicznego Metro Group spadła o 3,7 proc. do prawie 9 mld euro. Z kolei, zysk netto spadł o 23,3 proc. do 57 mln euro.

Według komunikatu grupy, na spadek zysków wpłynęły m.in. problemy z rozwojem biznesu na rynku rosyjskim. Mimo to, jak podała spółka, dzięki nowej polityce cenowej firmie udało się znacznie spowolnić spadek sprzedaży na tym ważnym dla niej rynku.

Spółka potwierdziła też prognozę dla Rosji na cały rok 2017/2018 (koniec września), która została obniżona w kwietniu. Oczekuje się niewielkiego wzrostu wyniku operacyjnego (EBITDA). Przewiduje się, że sprzedaż wzrośnie o co najmniej 0,5 proc.

Rosyjskiemu oddziałowi Metro, ma w tym pomóc m.in. dalsza rozbudowa franczyzowej sieci sklepów pod szyldem Fasol, co z rosyjskiego oznacza fasola. W Polsce ten format sklepów rozwijany jest pod szyldem OdiDo. Tempo jej rozwoju można określić jako błyskawiczne. Jak czytamy na stronie rosyjskiej spółki Metro Group, pod koniec lipca br. w ramach sieci Fasol działało 500 sklepów. Dla porównania, w czerwcu ta liczba wynosiła 400, a w maju 350. Czyli w ostatnim czasie, firma otwierała od 50 do 100 sklepów miesięcznie.

Rosyjski oddział Metro rozwija też sieć supermarketów. Pod koniec lipca br. firma otworzyła swój 92. supermarket w tym kraju, który jest jednocześnie dziewiątym tego typu obiektem działającym w regionie moskiewskim. Jest to pierwsze otwarcie w tym regionie od 2015 roku.

Można powiedzieć, że obwód moskiewski jest dla Grupy Metro tzw. poligonem doświadczalnym - służy jako region pilotażowy, na terenie którego grupa wdraża poszczególne projekty dla detalistów i branży HoReCa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.