20.01.2020/13:25

RoślinnieJemy: wyniki plebiscytu na najlepsze roślinne debiuty na rynku spożywczym

Poznaliśmy wyniki plebiscytu RoślinnieJemy, w ramach którego wyłonione zostały najlepsze produkty roślinne oraz najlepsze roślinne debiuty w gastronomii w 2019 r. Wniosek jest jednoznaczny: na rynku królują alternatywy mięsa.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • kcx 21.01.2020

    Roślinne zamienniki mięsa są w porządku, jednak mnie na co dzień życie ratuje zdecydowanie śmietana PlantOn (Jogurty Magda), którą można wykorzystać do sosów, makaronów czy deserów (od ciast po "truskawki ze śmietaną). Szkoda również, że tak niewiele osób miało okazję spróbować roślinnego Qurczaka, bo jego degustacja na Veganmanii w Warszawie po prostu wbiła mnie w fotel tym, jak bardzo struktura tego roślinnego cuda przypomina prawdziwego kurczaka. Super debiuty, gratuluję wszystkim markom i mam nadzieję, że coraz więcej będziemy mieć na rynku roślinnych alternatyw dla tradycyjnych produktów.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.