04.12.2018/15:25

Rosną wydatki na grudniowe prezenty

Rodzice wydają na zabawki dla dzieci nawet 200 zł miesięcznie, a na mikołajki i Boże Narodzenie jeszcze więcej.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie platformy do obniżania rachunków za media MAM nie pozostawiają wątpliwości – Polacy lubią rozpieszczać swoje dzieci i nie szczędzą pieniędzy na zakup zabawek dla najmłodszych. Miesięcznie rodzice przeznaczają na ten cel średnio aż 200 zł. Kwota ta zwiększa się w grudniu, kiedy to ze względu na mikołajki oraz Boże Narodzenie – z założenia – Polacy kupują więcej upominków.

W okresie świątecznym rodzice przeznaczają na zabawki dla swoich pociech około 500 zł. Ponadto aż ¼ badanych na prezent mikołajkowy i bożonarodzeniowy (ale i urodzinowy) dla każdego dziecka z osobna wydaje odpowiednio od 300 do nawet ponad 2000 zł! Co dokładnie kupują Polacy i które sklepy wybierają, szukając prezentów?

Dla najmłodszych wszystko

Polacy, mimo iż średni koszt wychowania dziecka do 18 roku życia to aż 305 tys. zł, nie szczędzą środków na rozpieszczanie swoich pociech. Ponad 60 proc. badanych wydaje na ten cel w miesiącu od 50 do 300 zł. Niemal ¼ przyznaje, że kwoty te są dużo wyższe i wahają się od 300 do nawet ponad 2000 zł. Jak wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce” przygotowanego na podstawie badań platformy MAM, Polacy lubią rozpieszczać swoje dzieci nie tylko w dniu urodzin, w mikołajki czy podczas Bożego Narodzenia. Rodzice dają prezenty także bez okazji. 18 proc. respondentów przyznało, że kupuje zabawki raz w tygodniu, ponad 40% raz w miesiącu, a niemal 21 proc. raz na kwartał. Zaledwie 8,2 proc. rodziców robi to tylko na specjalne okazje. Jakie zabawki opiekunowie wybierają najczęściej?

Duży wybór, z którego Polacy chętnie korzystają

Ponad połowa badanych (61,5 proc.) decyduje się na zakup zabawek edukacyjnych. Na drugim miejscu znajdują się klocki i układanki (ponad 58% wskazań), a zaraz potem książki i kolorowanki (ponad 55 proc. wskazań). Lalki i pluszaki kupuje niemal 44 proc. rodziców. Co ciekawe, w czasach tak dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii gry komputerowe nabywa tylko 20 proc. opiekunów, zaś elektronikę – w tym smartfony, konsole lub komputery – zaledwie 16,5 proc. Rodzice zabawki dla swoich pociech najczęściej kupują w sklepach internetowych (ponad 30 proc. wskazań), co można łatwo wytłumaczyć samą wygodą robienia zakupów oraz konkurencyjnymi cenami. Niemal 29 proc. badanych przyznało, że po zabawki chodzi do sklepów stacjonarnych, a 21,5 proc. wskazało dyskonty oraz markety.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Ilonka 18.12.2018

    Przed świętami zabawki idą w górę już od kilku lat to obserwuje, dlatego zdecydowanie wcześniej je kupuję. Już wszystkie prezenty dla starszych i dla dzieci mam kupione. Było mi łatwo, bo u nas w domu się pielęgnuje tradycję pisania listów do świętego Mikołaja. Córka narysowała, bo jeszcze pisać nie umie prostokąt i przy nim ziemniaka. Domyśliłam się, że chodzi o grę planszową Gorący Ziemniak :) Wcześniej z mojej przyjaciółki córką w nią grała, dlatego o nim wspomniała :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.