05.01.2021/10:20

Rośnie liczba firm oferujących posiłki w pudełkach. Rynek cateringowy nie stoi w miejscu

Według informacji dziennika „Rzeczpospolita”, w 2020 r. powstało 200 nowych firm zajmujących się tego rodzaju cateringiem. Branża się rozwija nie tylko w kierunku cateringu dietetycznego, ale i jako gałąź rynku gastronomicznego oferującego posiłki dla pracowników.  

Jak informuje dziennik, gastronomia jest jednym z sektorów gospodarki, które skutki pandemii odczuwają najmocniej.

Klienci lokali restauracyjnych chcą urozmaicenia (nie wszyscy chcą korzystać ciągle z dań typu fast food), dlatego - jak zauważa "Rzeczpospolita" - catering w formie dostarczanych codziennie rano pudełek z posiłkami na cały dzień znalazł wielu zwolenników.

Według raportu platformy Dietly.pl na rynku w 2020 r. pojawiło się ok. 200 nowych firm, które codziennie dostarczają zestawy pięciu posiłków do ponad 100 tys. Polaków. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to wzrost o ok. 30 proc. Takich firm działa już ponad 700, a rynek przekracza 1 mld zł.

Przemysław Skokowski, prezes Dietly.pl powiedział dziennikowi, że wśród nowych firm jest sporo takich, które do tej pory skupiały się na innej działalności, ale epidemia wymusiła przebranżowienie. Jak pokazała praktyka, w większości przypadków zmiana modelu działalności okazała się bardziej korzystna.

"Rzeczpospolita" przypomina też, że dwa lata temu potencjał tego segmentu branży gastronomicznej dostrzegła Ewa Chodakowska BeDiet. Do walki o klientów wkroczyła także Anna Lewandowska z SuperMenu.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także