08.01.2020/09:30

Rośnie liczba piwnych premier

W zeszłym roku browary kraftowe codziennie wypuszczały na rynek po 6 piw. Łącznie powstało ich aż 2457, o jedną piątą więcej niż w 2018 r., obliczyli autorzy Piwnej Zwrotnicy, największego bloga o tematyce piwnej, który jak co roku przygotował raport o rynku kraftów – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Chociaż w 2019 r. piwnych premier było więcej, to zwolniło tempo powstawania nowych browarów. W ubiegłym roku na podbój rynku zdecydowało się 47 nowych zakładów wobec 65 debiutów w 2018 r. Obecnie na rynku działa ok 360 browarów stacjonarnych i 110 kontraktowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Kacper Groń, współzałożyciel Piwnej Zwrotnicy zauważa na łamach „Rzeczpospolitej”, że część browarów kontraktowych szybko debiutuje i równie szybko znika z rynku. Często wypuszczają pięć – sześć nowości i wygaszają aktywność. Tylko części udaje się znaleźć swoją niszę i dotrzeć do klienta.

Piwowarzy sięgają często po nietypowe składniki ekstremalne – w zeszłym roku na półki trafiło np. piwo z dodatkiem świńskich uszu, wywaru z kurczaków, gumy Turbo czy tytoniu. Nowym nurtem są za to piwa luksusowe.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.