10.08.2021/14:50

Rośnie popyt na małe magazyny, które pełnią jednocześnie funkcję biurową

Rozwój e-commerce w pandemii sprzyja nowym inwestycjom na rynku magazynowym. Popyt widać także na mniejsze miejskie magazyny, które łączą funkcję magazynową z biurową oraz magazyny ostatniej mili. W całym kraju wbudowie jest ponad 201 tys. mkw. takich przestrzeni, z czego aż 81% w regionach - wynika zdanych CBRE.

Obecnie spośród niemal 724 tys. mkw. wszystkich magazynów w Polsce ponad trzy czwarte znajduje się w regionie warszawskim. Prognozy CBRE wskazują, że teproporcje mogą niedługo ulec zmianie. 

- Dotychczas inwestycje w magazyny miejskie dotyczyły w największym stopniu Warszawy i okolic. W   pandemii,   gdy   magazyny   w   dobrych   lokalizacjach   były   na   wagę   złota,   inwestorzy   zaczęli dostrzegać ogromny potencjał, jaki drzemie w pozostałych miastach w kraju. W efekcie mamy dziś prawdziwy boom na regionalnym rynku typowo miejskich obiektów, zlokalizowanych w miastach lub na ich obrzeżach – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE. 

I dodaje: - Budują się nie tylko magazyny tzw. ostatniej mili, ale także „small business unit”, czyli obiekty, które łączą funkcje biurowe z magazynowymi. To formaty, które świetnie wpisują  się  w  potrzeby   czasów  pandemii,   łącząc  różne  funkcje  ważne  dla  pracowników   oraz umożliwiając sprawne dostawy i zwrot produktów, co z kolei jest kluczowe dla klientów – mówi Beata Hryniewska.

Obecnie  w kraju znajduje  się prawie 724 tys. mkw. magazynów  miejskich,  w tym magazynów tzw.   ostatniej   mili   oraz   magazynów   z   modułami   poniżej   1   tys.   mkw.,   które   z   reguły   nie przekraczają 10 tys. mkw. całkowitej powierzchni   i   posiadają   znaczący   udział   biur   w   całej przestrzeni. Ponad 555 tys. mkw. wszystkich magazynów, czyli więcej niż trzy czwarte, znajduje się w regionie warszawskim. 

Aktualnie w budowie znajduje się 201 tys. mkw. magazynów. Spośród wszystkich nowych inwestycji w Warszawie w budowie jest tylko 37,5 tys. mkw. Natomiast w pozostałych częściach kraju   powstaje   prawie 164 tys. mkw. magazynów, co stanowi aż 81% wszystkich takichi nwestycji.

- Magazynów miejskich wciąż brakuje w kraju, szczególnie w okolicach największych aglomeracji. Ich rozwój wymuszają też zmiany na rynku e-commerce. Zakupy internetowe rosną, konkurencja
CBRE jest coraz większa, a klienci mają coraz wyższe wymagania – mówi Beata Hryniewska. 

- Z naszych ostatnich badań wynika, że ponad połowa konsumentów nie chce czekać na przesyłkę dłużej niż dwa dni, a 15% oczekuje, że będzie miało ją w domu już następnego dnia po zakupie. Tak szybką dostawę może umożliwić tylko świetna logistyka, której podstawą są właśnie małe nowoczesne magazyny, zlokalizowane w miastach lub na ich obrzeżach – mówi Beata Hryniewska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.