13.11.2020/13:06

Rośnie popyt na powierzchnię magazynową. Dyskonty jednym z liderów

Już drugi raz z rzędu popyt kwartalny na przestrzeń magazynową przekroczył poziom 1,25 mln mkw. Na dobre wyniki złożyły się przede wszystkim potrzeba utrzymywania wyższych zapasów przez firmy chcące zapewnić ciągłość dostaw oraz dalszy rozwój branży e-commerce. Sporo nowej powierzchni wynajęli przedstawiciele handlu, zwłaszcza dyskonty.

Jak podkreślają eksperci Cushman & Wakefield w swoim raporcie podsumowującym III kwartał na rynku powierzchni magazynowej w Polsce o dobrej kondycji branży świadczy wolumen najmu. Od początku roku osiągnął rekordowe 3,5 mln mkw., z czego, co warte podkreślenia, aż 71 proc. stanowiły nowe umowy i ekspansje.

– Polska zyskuje na znaczeniu jako hub produkcyjny i logistyczny Europy Zachodniej. Firmy, zarówno już obecne na tym rynku, ale także planujące inwestycje w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, będą zabezpieczać dodatkową powierzchnię tak, aby przygotować się na ryzyka potencjalnych zakłóceń w łańcuchu dostaw w przyszłości – mówi Joanna Sinkiewicz,  dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

W okresie lipiec-wrzesień całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł 1,28 mln mkw., co stanowi drugi najwyższy wynik popytu kwartalnego w historii. Najwięcej powierzchni wynajęli operatorzy logistyczni z udziałem 29 proc. wszystkich transakcji oraz sieci sklepów (23 proc.), wśród których najbardziej aktywne były sklepy spożywczo-dyskontowe. Aktywne były także firmy z branży lekkiej produkcji (7 proc.), motoryzacyjnej (7 proc.), spożywczej (7 proc.) oraz sklepy internetowe (7 proc.).

Eksperci podkreślają, że w ujęciu regionalnym około 46 proc. całkowitego popytu stanowiły umowy zawarte na Górnym Śląsku, gdzie odnotowano rekordowy dla tego rynku wolumen na poziomie 387 tys. mkw. oraz w okolicach Warszawy (221 tys. mkw.). Wysoki popyt obserwowano również we Wrocławiu, Polsce Centralnej, Poznaniu i Trójmieście.

Jeżeli chodzi o podaż, to w trzecim kwartale deweloperzy oddali do użytku 676 tys. mkw. i prawie 1,7 mln mkw. od początku roku. Na koniec września 2020 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 20,4 mln mkw. Największe wolumeny podaży odnotowano W Warszawie i okolicach, na Górnym Śląsku i we Wrocławiu, gdzie łącznie oddano do użytku prawie 1,14 mln mkw. Znacząco wzrosły również zasoby powierzchni magazynowej w Trójmieście, które w krótkim czasie awansowało na 6. miejsce wśród największych rynków w Polsce. Przejściowo słabsza aktywność deweloperska dotyczy regionu Polski Centralnej, co związane jest z bardzo silną podażą obserwowaną w ostatnich latach oraz relokacjami niektórych głównych najemców do większych obiektów budowanych w formule BTS. Na koniec III kwartału w budowie znajdowało się prawie 1,54 mln mkw. powierzchni magazynowej. To o 18 proc. mniej niż w zeszłym roku.

– Ten wysoki wolumen inwestycji oznacza dalszy spadek aktywności deweloperskiej, który w naszej opinii jest tymczasowy i wynika ze wzrostu pustostanów oraz bardziej restrykcyjnej polityki w zakresie umów typu pre-let, co przekłada się na ograniczenie inwestycji o charakterze spekulacyjnym. Największym zainteresowaniem nadal cieszą się duże aglomeracje, co wynika m.in. z ich silnej pozycji i kontynuacji rozwoju logistyki "ostatniej mili" – mówi Adrian Semaan, Senior Research Consultant, Cushman & Wakefield.

Eksperci podkreślają również, że w III kwartale nie doszło do znaczących zmian poziomu płaconych czynszów. Stawki bazowe wahają się od 2,50-3,80 EUR/mkw. na miesiąc w przypadku modułów BIG-BOX, do 4,00-5,25 EUR/mkw. na miesiąc w przypadku modułów SBU (Small Business Units) w obszarach miejskich największych aglomeracji. Ze względu na przejściowy stan nadpodaży na niektórych rynkach takich jak Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna czy Trójmiasto skala zachęt finansowych oferowanych najemcom może nieznacznie wzrosnąć, co oznaczać może czasowe obniżenie poziomu czynszów efektywnych.

Nieznacznie wzrosła również liczba pustostanów – o 1,9 pp w skali roku. Na koniec III kwartału niewynajętych pozostawało blisko 1,7 mln mkw. powierzchni magazynowej, co stanowi 8,5 proc. całkowitych jej zasobów w Polsce. Wśród głównych rynków regionalnych,  największy wzrost tego wskaźnika na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy odnotowano na Górnym Śląsku (z 6,7 proc. do 10,8 proc.) oraz na rynku Warszawa-okolice (z 6,8 proc. do 8,8 proc.). W obu przypadkach powodem były nowe inwestycje. Spadki odnotowano we Wrocławiu (z 10,4 proc. do 8,4 proc.) oraz w Poznaniu (z 8,0 proc. do 7,1 proc.).

– Pomimo drugiej fali pandemii Covid-19 nadal obserwujemy wysoką aktywność najemców, co świadczy o dobrej kondycji rynku magazynowego. Zwiększona dostępność powierzchni magazynowej jest korzystna w warunkach wysokiego popytu, w szczególności dla tych najemców, którzy poszukują powierzchni magazynowej dostępnej do wynajęcia w krótkim czasie od podjęcia decyzji. Ponadto na rynku aktywne pozostają firmy poszukujące nowych projektów i inwestycji BTS dostosowanych do indywidualnych potrzeb, co będzie miało pozytywny wpływ na dalszy rozwój sektora przemysłowego w Polsce – dodaje Joanna Sinkiewicz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także