03.08.2016/11:56

Rośnie popyt na produkty funkcjonalne

Białkowa siła

Klejonym segmentem, który otwiera przed branżą mleczarską duże możliwości rozwoju jest segment produktów wysokoproteinowych bazujących m.in. na białkach pochodzenia mlecznego. Potencjał wzrostu tego rynku jest duży, bo konsumenci są świadomi, że białko ma dobroczynny wpływ na organizm - stanowi fundament budowy komórek i wielu czynnych biologicznie związków. Białka regulują wszelkie procesy przemiany materii oraz zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Rozwój produktów z dodatkową zawartością białka będą wspierać trendy związane z aktywnością fizyczną, od prostego biegania i pływania, po wizyty na siłowni i w klubach fitness. Polscy producenci starają się już teraz wykorzystać wspomniane trendy. Pojawiły się na rynku produkty wysokoproteinowe krajowych producentów, np. jogurty Mlekovity czy Bakomy. Mlekovita oferuje napój wysokoproteinowy Mlekovita Super Body Active, zaś Bakoma jogurty pitne Men, przeznaczone dla mężczyzn, które mają im pomóc w utrzymaniu odpowiedniej kondycji fizycznej i masy mięśniowej.

Potencjał do rozwoju

Warto jednak dodać, że w porównaniu z wieloma krajami na świecie polski rynek wyrobów funkcjonalnych ciągle jest na początkowym etapie rozwoju. W Japonii produkty funkcjonalne stanowią 30 proc. sprzedawanej tam żywności. Duże sukcesy produkty tego typu odnoszą także w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy Zachodniej. W Australii niezwykle popularne są produkty probiotyczne. Według ekspertów już wkrótce żywność funkcjonalna będzie stanowić na rozwiniętych rynkach aż 25 proc. wszystkich sprzedawanych produktów. To pokazuje, że potencjał dalszego rozwoju tego segmentu rynku w Polsce jest duży - pytanie czy krajowi mleczarze będą w stanie go wykorzystać?

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.