20.02.2017/12:19

Rośnie wysokość kaucji za butelki od piwa

Jak informuje wyborcza.pl, wiele browarów zdecydowało się podnieść kaucję zwrotną za butelki po piwie z dotychczasowych 0,35 zł do 0,50 zł. Pierwsza podwyżkę ogłosiła Grupa Żywiec, w ślad za nią poszła Kompania Piwowarska, która podwyżkę wprowadziła 20 lutego. Od 1 marca dołącza do nich Carlsberg.

Pomiędzy sklepami a klientami krąży dziś 400 mln butelek, więc dla browarów to duże oszczędności. Kaucje nie były podnoszone od lat 90-tych, a tymczasem koszty produkcji rosły. Zdaniem Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, koszt wyprodukowania butelki obecnie waha się między 62-65 gr. Ponadto wyższa kaucja może stanowić dla klientów silniejszy bodziec do zwracania pustych butelek, dzięki czemu wydłuży się ich cykl użytkowania. Obecnie butelka zwrotna jest wykorzystywana średnio ok. 12 razy, a mogłaby być użyta nawet 20 razy.

Jak wylicza wyborcza.pl w butelkach bezzwrotnych sprzedawane jest tylko ok. 10% piwa, reszta to piwo w puszkach i butelkach zwrotnych. Jednak występują znaczne różnice pomiędzy małymi sklepami a supermarketami. W tych pierwszych aż 63% to butelki zwrotne, natomiast w placówkach powyżej 300 mkw to zaledwie 10%. Podwyżka kaucji w większym stopniu dotknie zatem małe "monopolki" i sklepy osiedlowe niż duże markety. Tym bardziej że polscy konsumenci zdecydowanie więcej piwa kupują właśnie w małych lokalnych sklepikach niż w marketach.

Wyższe kaucje za butelki zwrotne mogą też być dla producentów pretekstem do podniesienia cen piwa w puszkach i butelkach bezzwrotnych. Obecnie piwa puszkowe są już nieco droższe niż butelkowe. Zdaniem Nielsena różnica ta wynosi ok. 0,70 zł. Klienci chętnie kupują piwo puszkowe lub w butelce bezzwrotnej, jeśli nie chcą sobie zawracać głowy zwrotem. Podniesienie kaucji za butelki zwrotne może więc stanowić swego rodzaju psychologiczne uzasadnienie wyższych cen piwa w puszkach i butelkach bezzwrotnych.

Czytaj więcej na wyborcza.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.