18.08.2020/14:52

Rossmann uniknie kary 30 mln euro za zmowę cenową?

Jest zwrot w procesie dotyczącym kartelu kawowego. Rossmann przyjmuje grzywnę w wysokości 5,25 mln euro. Sieć miała pierwotnie zapłacić 30 mln euro, ale na razie udało jej się uniknąć drakońskiej kary dzięki proceduralnej sztuczce - podaje portal lebensmittelzeitung.net.

Postępowanie przeciwko drogerii Rossmann w sprawie domniemanego udziału w tzw. kartelu kawowym zostało tymczasowo zakończone. Jak donosi niemiecka prasa, sąd wydał decyzję o odrzuceniu sprzeciwu wniesionego przez sieć drogeryjną. Tym samym pierwotny wyrok sądu, zgodnie z którym Rossmann miał zapłacić karę w wysokości 30 mln euro, jest nieaktualny. Drogeria musi teraz zapłacić niższą grzywnę nałożoną przez Federalny Urząd Kartelowy i wynoszącą 5,25 mln euro. 

Takie rozwiązanie było możliwe dzięki proceduralnej sztuczce. Gdy urząd antykartelowy nałożył na Rossmanna grzywnę sieć drogerii sprzeciwiła się temu. Wyższy Sąd Okręgowego w Düsseldorfie początkowo negocjował ten sprzeciw na ponad 20 posiedzeniach i wyrokiem z 28 lutego 2018 roku kara wzrosła prawie sześciokrotnie – do 30 mln euro. Gdy do tego doszło Rossmann starał się wycofać swój sprzeciw, jednak Prokuratura Generalna w Düsseldorfie nie chciała wyrazić na to zgody.  W związku z tym zarząd Rossmanna się nie pojawił się na rozprawie. Przepis ustawy o wykroczeniach administracyjnych umożliwia sądowi oddalenie sprzeciwu w takich przypadkach. W przypadku Rossmanna prowadzi to do niższej grzywny.

Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie zakłada jednak, że Prokuratura Generalna odwoła się od wyroku do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Decyzja nie zadowala również urzędy antykartelowego. 
Federalny Urząd Antykartelowy i Prokuratura w Düsseldorfie zarzucają Rossmannowi negocjowanie cen sprzedaży z palarnią kawy Melitta w okresie od końca 2004 r. do połowy 2008 r. Postępowanie jest częścią sprawy, która rozpoczęła się w styczniu 2010 roku od przeszukania jedenastu firm handlowych i czterech producentów. 

Jak pisaliśmy na początku 2018 roku na portalach widomościkosmetyczne.pl i wiadmoscihandlowe.pl w wyniku dochodzenia zarzuty postawiono również sieciom Edeka, Kaufland, Metro i Rewe. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także