23.11.2018/13:29

Rosyjski X5 Retail Group wyprzedzi wkrótce sieci Metro i Tesco

Agencja ratingowa Moody's określiła kluczowe trendy rozwoju handlu detalicznego w Europie na 2019 rok. Eksperci prognozują, że pod względem rozwoju rosyjskie X5 Retail Group i Lenta zostawią w tyle największe sieci handlowe działające w Europie Zachodniej.

Moody's podaje, że w przyszłym roku zysk operacyjny rosyjskich detalistów będzie rósł szybciej w porównaniu do czołowych europejskich graczy. Według stanu na 30 września br. w skład X5 Retail Group wchodziło 13 685 sklepów, zaś pod szyldem Lenta działało 354 placówek handlowych. Prognozuje się, że w 2019 roku te firmy wyprzedzą zachodnich detalistów pod względem wzrostu EBITDA. Ich tempo wzrostu będzie stabilne, ale wolniejsze.

Przeczytaj także: Rosyjski X5 kosi konkurencję

Tempa wzrostu EBITDA poniżej średniego analitycy spodziewają się od brytyjskich detalistów na tle gróźb związanych z decyzją wyjścia ze składu Unii Europejskiej.

W ocenie ekspertów Moody’s, średnie tempo wzrostu zysku operacyjnego europejskich detalistów w 2019 roku wyniesie 3,2 proc. Agencja przypisała rosyjskie przedsiębiorstwo X5 Retail Group do liczby firm, które mogą pokazać wyniki znacznie wyższe niż ten poziom (ponad 10 proc.). W tej grupie znalazły się brytyjska spółka B & M i holenderska Action.

Kolejna rosyjska sieć handlowa Lenta, znalazła się w grupie potencjalnego wzrostu na poziomie 5-10 proc. (brytyjskie Tesco również należy do tej grupy). Wśród firm, których stopy wzrostu są na poziomie lub nieco poniżej średniej rynkowej (2-5 proc.) znajdują się Carrefour, Metro i Kingfisher (do tej firmy należy m.in. sieć sklepów Castorama z branży DIY, która poinformowała, że ​​ zakończy działalność w Rosji, Hiszpanii i Portugalii).

Z kolei, brytyjska sieć domów towarowych Debenhams, sieć sklepów odzieżowych Marks & Spencer i niemiecka Ceconomy (zarządza siecią sklepów z elektroniką Media Markt) są uważane przez Moody's za outsiderów pod względem wzrostu EBITDA. Według analityków, w 2019 roku mogą nawet zmierzyć się ze spadkiem tego wskaźnika.

Eksperci zauważyli również, że w przyszłym roku rosyjski rynek detaliczny pozostanie trudny z powodu słabego popytu konsumpcyjnego i zwiększonej konkurencji. Jednak, X5 Retail Group i Lenta będą mogły zachować zdolność kredytową ze względu na pozycję lidera na rynku, wysokie marże i rozsądną politykę finansową.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • - 24.11.2018

    Rosjanom zabraniam inwestować w sklepy spożywcze w UE - pamiętacie Euromajdan i sprawy Krymu i Donbasu w ogóle???

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.