02.09.2018/23:23

Ruch złożył wniosek o postępowanie układowe. Sieć chce się dogadać z wierzycielami

Od kilkunastu tygodni Ruch S.A. prowadził wraz z największymi wierzycielami - wydawcami skupionymi w Zarządzie Izby Wydawców Prasy (IWP) i Alior Bankiem - intensywne prace zmierzające do uzgodnienia planu restrukturyzacji bez angażowania drogi sądowej - poinformowała spółka w komunikacie.

Władze sieci Ruch wskazują, że "według wszelkich analiz, jest to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza dla wierzycieli i spółki ścieżka restrukturyzacji. Wydawcy, Alior Bank i Ruch S.A. powierzyli przygotowanie planu restrukturyzacji renomowanej firmie audytorskiej KPMG wyspecjalizowanej w tego typu projektach. 23 sierpnia br. został przyjęty raport I fazy projektu, a na 25 września br. ma być gotowy raport II fazy zawierający ramowy biznes plan i rekomendacje kierunków restrukturyzacji.

Z kolei wydawcy skierowali 24 sierpnia br. do Alior Banku pismo zawierające propozycję kluczowych warunków porozumienia wierzycieli do czasu wypracowania ostatecznego planu restrukturyzacji.

Zarząd firmy Ruch podkreśla, że celem jest wypracowanie planu dającego możliwość pełnej spłaty zadłużenia "w okresie najbliższych kilku lat."

- Niezapowiedziane złożenie przez spółki z Grupy ZPR Media, uczestniczącej w ww. pracach, wniosków o upadłość i sanację niweczy w dużej mierze te wysiłki, narażając Ruch, wierzycieli, w tym samych wnioskodawców, naszych kontrahentów, pracowników i współpracowników na poważne finansowe konsekwencje. Sanacja, a tym bardziej upadłość, nigdy nie jest skutecznym środkiem dochodzenia roszczeń w sytuacji, gdy dłużnik jest normalnie funkcjonującą firmą, w której tylko jeden segment, kolportaż prasy, wymaga restrukturyzacji i to w głównej mierze z powodu uwarunkowań rynkowych. Pozostałe obszary, tj. detal, usługi kurierskie i logistyczne są rentowne - komentują przedstawiciele Ruchu.

Jak twierdzą, w tej sytuacji zarząd Ruch-u "był zmuszony podjąć natychmiastowe działania mające na celu minimalizację szkód wywołanych przez złożone wnioski, w tym ochronę interesów zarówno wierzycieli, jak i pozostałych kontrahentów, dostawców towarów do sieci sprzedaży detalicznej, pracowników, firm i osób świadczących usługi dla spółki m.in. tysięcy agentów działających w punktach sprzedaży detalicznej i setek małych firm logistycznych oraz mniejszych wydawców". Władze firmy deklarują, że celem ich działań "jest zapewnienie spółce możliwości normalnego funkcjonowania przy jednoczesnej kontynuacji prac nad planem restrukturyzacji w porozumieniu z IWP."

Wobec przerwania możliwości pozasądowego osiągnięcia porozumienia, Ruch zwrócił się w piątek 31 sierpnia br. z wnioskiem do sądu restrukturyzacyjnego o akceptację przez sąd wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego w celu zawarcia układu częściowego („PPU”), "jako znacznie korzystniejszego niż postępowanie sanacyjne lub upadłość firmy". Układ częściowy ma na celu ograniczenie działań restrukturyzacyjnych tylko do grona największych wydawców, których wierzytelności przekraczają kwotę 1 mln zł. Są to w dużej mierze ci wydawcy, którzy do tej pory uczestniczyli w ww. rozmowach z Alior Bankiem i Ruch. Celem spółki jest przy tym oparcie docelowego planu restrukturyzacji na wynikach prac KPMG. Plan musiałby też oczywiście zostać poparty przez Alior Bank – największego wierzyciela spółki.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Janina 07.09.2018

    Gdyby nie kolportaż, to gówno by zarobila paczka w ruch i logistyka. Z kolportażu brali kasę na swoje pomysly. Rozwalili firmę bo tak potrafią biznes prowadzic.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.