16.10.2019/12:19

Rusza ogólnopolska akcja Zdrowy Paragon

Sieci handlowe, sklepy indywidualne, a także punkty usługowe, które zdecydują się na wprowadzenie paragonów pozbawionych bisfenoli (w tym BPA i BPS), zyskają specjalne oznaczenie. Dzięki niemu każdy klient wchodzący do punktu będzie wiedział, że przy kasie otrzyma wolny od wspomnianych toksycznych substancji Zdrowy Paragon.

Inicjatorem akcji jest Emerson Polska – jeden z największych na polskim rynku producentów oraz dostawców rolek kasowych. Firma chce w ten sposób rozpropagować ideę eliminacji wszelkich bisfenoli, a nawet fenoli, z rolek termicznych, jak również zwiększyć świadomość swoich odbiorców, wszystkich podmiotów używających kas fiskalnych, a także konsumentów odnośnie możliwych niebezpieczeństw wynikających kontaktu z BPA i BPS.

Emerson Polska zdecydował się wyraźnie zasygnalizować powagę i skalę paragonowego problemu w odniesieniu do zdrowia ludzkiego, w obliczu masowego zastępowania rozwiązań z BPA odpowiednikami z równie szkodliwym BPS. Szkodliwość tego pierwszego w paragonach została wnikliwie przeanalizowana i naukowo udowodniona.

Z tego względu, na skutek rozporządzenia przyjętego przez Komisję Europejską, od 2 stycznia 2020 r. przestanie być wykorzystywana w rolkach termicznych. Rynek szybko znalazł najbliższy możliwy zamiennik. To bisfenol S, który zgodnie z wynikami przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, okazuje się być równie niebezpieczny.

- Przepisy zakazujące stosowania BPA to krok w dobrą stronę, który jednak nie rozwiązuje wieloletniego problemu mającego wpływ na nasze zdrowie. To de facto wymiana jednej toksycznej substancji na inną. Przypuśćmy, że za kilka lat naukowcy dobitnie potwierdzą szkodliwość BPS. Wówczas, z dużą dozą prawdopodobieństwa, na rynek trafią rozwiązania oparte o kolejny bisfenol (choćby BPF) i ponownie wrócimy do punktu wyjścia – mówi Robert Hanusiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w spółce Emerson Polska. 

Firma chce przekonać opinię publiczną, że nie warto tracić kolejnych lat w oczekiwaniu na odpowiednie regulacje prawne, gdy na wyciągnięcie ręki jest już dostępny znacznie bezpieczniejszy produkt. Rzeczone lata to niepotrzebne wyrządzanie potencjalnej szkody wszystkim – klientom i pracownikom kas. To zagrożenie, którego już teraz można uniknąć.

Niestety, według najnowszych szacunków, aż 90 procent paragonów, wydawanych obecnie w kasach, zawiera toksyczne bisfenole, z czego większość – szybko wchłaniający się BPS. To poważny problem i zagrożenie dla zdrowia każdego, kto ma z nimi styczność. W pierwszej kolejności dla kasjerów i sprzedawców, ale również klientów, którzy codziennie biorąc do ręki dowód zakupu, nieświadomie przyjmują kolejne dawki tej szkodliwej substancji. Tę niekorzystną sytuację można jednak zmienić, dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologicznych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Chlebownik.pl 17.10.2019

    a jakieś konkrety?
    Chętny bym kupowała te rolki, tylko jak pytam się w hurtowniach o rolki bez BPA to patrzą na mnie jak na kosmitkę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.