14.03.2018/14:06

Ruszyła pierwsza zbiórka podpisów pod projektem ustawy znoszącej zakaz handlu w niedziele

Dopiero co minęła pierwsza niedziela, w którą obowiązywało znaczne ograniczenie handlu, a już zdążył się zawiązać Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "STOP Zakazowi Handlu w Niedziele", który będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej uchwalone przez parlament prawo. Inicjatorami pomysłu są politycy Kongresu Nowej Prawicy, którzy jednak deklarują gotowość do współpracy z innymi podmiotami zainteresowanymi uchyleniem niedzielnego zakazu.

Przypomnijmy, że złożenie w Sejmie własnego projektu ustawy znoszącej ograniczenia handlu w niedziele zapowiedzieli już posłowie Platformy Obywatelskiej. Pojawienie się projektu autorstwa niszowego dziś Kongresu Nowej Prawicy warto jednak odnotować choćby dlatego, że dokładnie w ten sam sposób - w drodze obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej - trafił do Sejmu półtora roku temu projektu ustawy przygotowany przez NSZZ "Solidarność", kładąc podwaliny pod wprowadzenie w Polsce wolnych od handlu niedziel. Zarazem trzeba podkreślić, że KNP, jako opozycja pozaparlamentarna, nie może skorzystać w inny sposób z inicjatywy ustawodawczej.

Projekt ustawy napisany przez KNP przewiduje całkowite uchylenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z 10 stycznia 2018 r. Zakłada także nowelizację trzech kodeksów i ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, przywracającą stare brzmienie przepisów (zanim zostały zmienione na mocy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele).

Zgodnie z procedurą, po uzbieraniu pierwszego 1 tys. podpisów pod projektem ustawy, komitet będzie zobowiązany do powiadomienia marszałka Sejmu o swoim powstaniu. - Minęło zaledwie kilka dni, nie zebraliśmy jeszcze wymaganych podpisów do rejestracji Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej - komentuje dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Łukasz Belter, wiceprezes Nowej Prawicy.

W chwili gdy marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu, rozpocznie się trzymiesięczne okno, w czasie którego trzeba będzie zebrać pozostałych 99 tys. podpisów (aby projektem zajęli się posłowie, potrzeba łącznie 100 tys. podpisów). Znaczna część inicjatyw obywatelskich przepada właśnie na tym etapie. Bariera ustawiona została stosunkowo wysoko, a czasu na jej przekroczenie jest mało. Niekiedy jednak bywa, że granicę przekracza się z nawiązką. Tak było choćby w przypadku inicjatywy "Solidarności" z 2016 r. dot. wolnych niedziel - udało się wówczas zebrać ponad 500 tys. podpisów.

- Zbiórka podpisów będzie prowadzona przez struktury regionalne Nowej Prawicy w całej Polsce - zapowiada Belter. - Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi organizacjami popierającymi opracowany przez Nową Prawicę projekt obywatelski, uchylający ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni - dodaje wiceprezes partii w odpowiedzi na nasze pytania.

Przedstawiciele branży handlowej z którymi rozmawiał portal wiadomoscihandlowe.pl do inicjatywy KNP podchodzą ostrożnie. Z jednej strony cieszą się z tego, że rozpoczęła się zbiórka podpisów i że kolejne środowiska deklarują chęć walki o uchylenie zakazu handlu. Z drugiej - wyrażają wątpliwości, czy inicjatywa zdobędzie odpowiedni rozgłos i czy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ma odpowiednie zaplecze do zebrania wymaganej liczby podpisów.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

 • zz 22.03.2018

  przy okazji delegalizacja solidarności

 • Anna Wro 30 22.03.2018

  Gdzie to można podpisać? Rozglosze gdzie się da

 • Pomysłowy Dobromek 22.03.2018

  można było zapewnić wolne dni w niedziele w inny sposób. Np. zamiast zakazywania handlu ustanowić nakaz 2ch (czy 1 czy 3, jak tam lepiej) wolnych niedziel w miesiącu. Wtedy mozna w relatywnie prosty sposób zapewnić dzień wolny sprzedawcom a ludziom nie zakazywać pracy. System zmianowy chyba się sprawdza? W tym tygodniu w niedzielę ja pracuję a za tydzień mam wolne i tyle. I wilk syty i owca cała. A ja bym nie musiał wsuwać w poniedziałek suchych bułek z soboty ;(

 • jakastam 16.03.2018


  A moze tak zaczac zbierac podpisy za tym zeby urzedy sady szkoly i tym podonbe instytucje zaczely pracowac w niedziele?
  Pracuje caly tydzien i nie mam czasu na zaltwienie spraw np urzedowych
  Niedziela by mi pasowala i to jak
  Jak wszyscy to wszyscy..a co..jedni moga inni nie?

 • Młody 15.03.2018

  W ogóle po co się (fragment ocenzurowany) z niedzielą, USTAWĄ ZAKAZAĆ HANDLU I PRACY W CAŁYM TYGODNIU!

 • antyhipolit 15.03.2018

  @ hipolit - miliony Polaków pracujacych cały tydzień ma prawo aby robić zakupy w niedziele

 • Janusz 15.03.2018

  @ Ktoś A polskie firmy też unikają podatków. Przykładowo SKOKI kierowane przez senatora Biereckiego z PISu wyprowadziły kilka lat temu kasę do Luksemburga aby uniknąć podatków. Teraz zaś pisowska spółka Srebrna chce sprzedać jakieś nieruchomości i planuje to zrobić przez spólkę zagraniczną aby zmniejszyć podatek. Niec może najpierw Ci co rządzą dadzą przykład innym.

 • woj 15.03.2018

  Następna partia która nie wie jak zaistnieć. Ale ważne że o nich ktoś coś napisał. Może zaczną zbierać podpisy ootwartych urzędach w niedzielę - tego chcemy !

 • Ktoś 14.03.2018

  Zagraniczne firmy handlowe boli ten zakaz, ograniczył im to zarobki. Żeby tak chętnie podatki płacili u nas.
  Jak nie było zakazu to normalne stawki godzinowe za niedzielę były dobre i właściwe. Jak wprowadzono zakaz handlu w niedzielę to nagle firmy chcą więcej za godzinę płacić. Może niech w takim razie wyrównają pracownikom 2 lata wstecz? Sami tak robią przy podpisywaniu kontraktów gdy okaże się, że inna firma miała większy rabat.

 • Reni 14.03.2018

  Pracownicy produkcyjni też mają prawo do wolnych niedzielę, a nikt tego nie reflektuje. Tylko kasjerki z biedronki mają źle zdaniem wielu. Jak dla mnie i nie tylko dla mnie powinni pracować całodobowo w dni powszednie A w pn pracę zaczynać o 0:15. Uwierzcie i zerknijcie w historię Polski, nie ma takiej ustawy, której Polak by nie obszedl. Kasjerkom odechce się tej zbawiennej zmiany.

 • hipolit 14.03.2018

  pracownicy handlu mają prawo do wolnej niedzieli

 • Amadeus 14.03.2018

  Chcą zaistnieć przedwczesna inicjatywa bez szans w najbliższej przyszłości

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.