22.04.2016/13:10

Rynki dalekowschodnie kluczowe dla polskiego eksportu mięsa (video)

Perspektywy rozwoju eksportu polskiego mięsa wyglądają niestety bardzo źle – ubolewa Piotr Ziemann, wiceprezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP. – Wirus ASF zamknął Polsce rynek chiński, koreański i japoński, a w Rosji i na Białorusi wciąż obowiązuje embargo na krajową wieprzowinę - wylicza.

- Rynek chiński jest najważniejszym rynkiem mięsnym na świecie. Drugiego takiego nie ma – podkreślał Piotr Ziemann w trakcie Kongresu Mięsnego 2016. – W samym tylko roku 2015 globalny eksport mięsa do Chin wzrósł o 82 proc., a Polska wciąż nie ma w tym żadnego udziału. Jak najszybsze otwarcie Państwa Środka na polskie mięso ma zatem priorytetowe znaczenie dla całej branży. Wraz z ministrem Jurgielem lecimy niebawem do Chin, by wreszcie przerwać ten impas. Światełkiem w tunelu jest Japonia, która już myśli korzystniej o całej sprawie, także liczymy tutaj na efekt domina. - powiedział Ziemann.

Wiceprezes SRiW RP zwrócił jednocześnie uwagę na ogromny, jeszcze świeży sukces polskiego drobiu. – Chiny właśnie otworzyły swoje podwoje dla naszych zakładów drobiarskich i od razu zaowocowało to pięcioletnimi kontraktami dla przedsiębiorstw, które pomyślnie przeszły wieloetapowe, chińskie procedury kontroli jakości. Mamy nadzieję, że kolejne wizyty chińskich weterynarzy w naszym kraju przetrą szlaki również dla rodzimej wieprzowiny - powiedział Ziemann portalowi wiadomoscihandlowe.pl.


Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.