05.02.2019/14:50

Premier Mateusz Morawiecki: Rząd analizuje działanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd dokonuje obecnie przeglądu działania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd chce dowiedzieć się jaki wpływ ustawa miała na większe, mniejsze sklepy, sklepy rodzinne, a przede wszystkim na ludzi, czego ludzie oczekują.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że w najbliższym czasie zapadną decyzje ws przyszłości ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Premier nie powiedział jednak, czy rząd rozważa rezygnację z wprowadzania dalszych ograniczeń w handlu, które przewiduje ustawa, czy może - jak już spekulowano - powrót do rozwiązań obowiązujących w 2018 r.

Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. W ubiegłym roku sklepy mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w 2019 r. sklepy mogą pracować już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W sumie w 2019 r. handel będzie dozwolony jedynie przez 15 niedziel, w tym dwie w kwietniu i trzy w grudniu.Oprócz ostatniej niedzieli w miesiącu, zakaz handlu nie będzie obowiązywał również – tak jak było to w roku 2018 – w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Dla firm handlowych oznacza to kolejne zmiany w strategiach sprzedaży, marketingu, organizacji pracy, a także szeroko rozumianym obszarze operacyjnym, w tym w łańcuchu dostaw. W dodatku ograniczenie w handlu będzie pogłębiało dezorientację klientów, którzy będą nadal ograniczać zakupy w niedziele handlowe, robiąc większe zakupy w piątki i soboty. Zakaz - tak jak dotychczas miało to miejsce - będzie nie tylko zmieniał zachowania polskich konsumentów, ale może część firm wpędzić w potężne problemy finansowe, a niektórych detalistów zmusić do wyjścia z polskiego rynku.

Od 2020 r. zmiany będą jeszcze głębsze, a zakaz obejmie wszystkie niedziele w miesiącu, oprócz wspomnianych wcześniej dwóch kolejnych niedziel poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia i w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień świąt Wielkanocnych.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Obywatel 06.02.2019

  Wolny handel w wolnej Polsce !!! Precz z zakazem handlu. Precz z PISem

 • chinskibiznes.com 06.02.2019

  CHRL rozwaza wprowadzenie modelu niemieckiego czyli pol dnia sobote i cala niedziele, ze wzgledu na smog, stress pracownikow, korki na drogach...eCommerce dominuje wieksza czesc zakupow wCHRL

 • Jaca 06.02.2019

  wrócić do wszystkich niedziel handlowych koniecznie !!!

  Ale PiS tak sobie strzela w kolano...i bardzo dobrze...oby ta władza odeszła !!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.