15.04.2019/10:45

Rząd chce wprowadzić system kaucji za plastikowe i szklane butelki

Ministerstwo Środowiska pracuje nad wprowadzeniem kaucji za plastikowe butelki - donosi "Gazeta Wyborcza". W dzienniku czytamy, że propozycja nowego prawa zawarta zostanie w przygotowywanym przez resort pakiecie odpadowym.

- Rozważamy różne systemu kaucyjne, nie tylko dla plastiku, ale też dla szkła - mówi Kowalczyk "Gazecie Wyborczej". Zdaniem szefa MŚ, w Polsce potrzebne jest "znacznie większe włączenie odpowiedzialności producenta wprowadzającego opakowania na rynek". - Powinien ponosić część kosztów pozwalających na ich skuteczne odzyskanie - uważa Kowalczyk.

Jak czytamy w "GW", kaucje za plastikowe butelki obowiązują aktualnie w 11 krajach Unii Europejskiej. System co do zasady się sprawdza, bowiem w niektórych państwach recykling sięga 90 procent.

W Polsce co roku do obrotu wprowadza się aż 220 tys. ton PET, a recyklingowi podlega jedynie 37,4 proc. Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu Jerzy Ziaja powiedział "GW", że pozostałe butelki leżą "w lasach, rowach i na składowiskach".

Przypomnijmy, że jeszcze na jesieni ub.r. zarówno instytucje Unii Europejskiej jak i większość państw członkowskich chciało wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe. Polska wtedy mówiła jednak zdecydowane "nie" takiej propozycji. Najprawdopodobniej do zmiany zdania w tej kwestii skłonił polskie władze brak alternatyw w dojściu do założonego przez UE celu, jakim jest osiągnięcie poziomu recyklingu butelek plastikowych na poziomie 90 proc. do 2025 r.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Kryssek 18.04.2019

  OCZYWIŚCIE. KAUCJĄ MUSZĄ BYĆ OBJĘTE ABSOLUTNIE WSZYSTKIE OPAKOWANIA.TAKŻE OPONY SAMOCHODOWE
  ZALEGAJĄ PO LASACH.
  KAUCJA NIE MOŻE BYĆ MNIEJSZA NIŻ 1PZL /SZTUKA. BO INACZEJ NIE DA EFEKTU. JEŚLI KTOŚ WYRZUCI DRUGI NATYCHMIAST TO PODNIESIE.
  JEŻDŻĘ DUŻO ROWEREM WOKÓŁ WROCŁAWIA. BRÓD NIEPRAWDOPODOBNY.POLSKA JEST BRÓDNA.

 • klient niemieckiego marketu 15.04.2019

  Wprowadzić maszyny do odbioru kaucji za butelki, tak jak w Niemczech!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.