21.03.2020/20:26

Rząd myśli o wprowadzeniu w sklepach odgórnie regulowanych cen na produkty spożywcze

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że rząd rozważa wprowadzenie cen odgórnie regulowanych na wybrane podstawowe produkty spożywcze/FMCG. Rozwiązanie ma być odpowiedzią na pojawiające się na rynku próby zawyżania cen niektórych towarów (drób, środki higieniczne - red.) związku z obecną sytuacją.

- Rząd przymierza się do wprowadzenia cen regulowanych odgórnie na niektóre kategorie produktów - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił, że odgórne regulowanie cen produktów jest zawsze bardzo delikatną operacją. - Myśmy w tej chwili zlecili analizy, jak w ogóle kształtowały się ceny tych poszczególnych kategorii produktów w przeciągu ostatniego roku. Dostaniemy je niezwłocznie i będziemy przymierzali się wtedy do publikacji takich cen regulowanych odgórnie - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy, że w środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przygotowanie ustawy "antylichwiarskiej", dzięki której prowadzona będzie walka z sytuacją, w której ceny w sklepach "są czasem kilkukrotnie wyższe niż kilka dni temu". - To jest żerowanie na obecnej sytuacji pandemii, żeby temu zapobiegać, chcemy doprowadzić do sytuacji, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta i inne urzędy regulujące ceny, będą czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców - powiedział szef rządu.

Monitoring cen od kilku dni prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zapowiadał kary za nieuzasadnione podnoszenie cen produktów, na które popyt rośnie w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi m.in. o maseczki ochronne, ale też środki czystości rzekomo chroniące przed zarażeniem. 

Jednocześnie przedstawiciele rządu zapewnili, że sklepy spożywcze, a także apteki i drogerie, jak również hipermarkety i supermarkety w centrach handlowych pozostaną otwarte.

Przypomnijmy, że rząd wprowadził w piątek wieczorem stan epidemii. Premier zapowiedział m.in. zaostrzenie kar za złamanie kwarantanny do 30 tysięcy złotych, przedłużony został okres zamknięcia szkół do Świąt Wielkanocnych. W nowe rozporządzenie wprowadzające stan epidemii doprecyzowało niektóre przepisy.

- Wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej, w galeriach handlowych czy przedsiębiorstwach. Tu zgodnie z tym, co zapowiadał premier wielokrotnie, zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze, apteki, będzie również można kupić środki czystości - dodał Łukasz Szumowski.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jacek Owczarek, Grupa Eurocash: Niektórzy producenci chcą zarobić na epidemii koronawirusa

Prezes UOKiK: Specustawa ma wprowadzić sankcje dla sprzedawców zawyżających ceny. Kontrole bez uprzedzenia

Dodaj komentarz

14 komentarzy

 • Zenon 22.03.2020

  Następnym posunięciem PiSu będzie wybór z własnego grona prezydenta?

 • Irenas 22.03.2020

  I niech ktoś powie, że PiS nie ma nic wspólnego z PRLem i PZPRem... Ciągle im tęskno do tego co było kiedyś...

 • david565 22.03.2020

  A ja się pytam, dlaczego Gastronomia jest czynna? Jestem pracownikiem gastronomii i boje się o własne zdrowie że ktoś może mnie zarazić. Kto mi potem da odszkodowanie ?

 • S_andy 21.03.2020

  Z góry dziękujemy za warszawskie ceny w Suwałkach. Yes! Yes! Yes!

 • as123 21.03.2020

  Rzad Polski ktory nie potrafil dostrzec przez miesiace zbizajacej sie katastrofy i pandemii mimo ze niektore kraje juz w grudniu/styczniu zaczely ragowac na zaglzenie bedzie regulowal ceny ? Kupujecie dopoki sa podukty jeszcze na polkach bo jak zrobia tak zeby sie oplacalo sie je sprzedawac to znikna !

 • Leszek B 21.03.2020

  Czy w rządzie są sami ekonomiczni ignoranci i miłośnicy czasów słusznie minionych? Za jakie grzechy nas pokarało tymi postkomuchami :(

 • kochający wolność 21.03.2020

  politycy to barany (dotyczy każdej opcji politycznej). Zerowa umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków z przeszłości. To już było, przerabialiśmy to i... i to nie działa niezależnie jak jeden bądź drugi polityczny błazen odleci w swojej wizji postrzegania świata.
  Nie da się dekretem zwalczyć inflacji, biedy, zarazy, nie da się ustawą sprawić, że z dnia na dzień będziemy bogatsi niż np. Niemcy, no ale do momentu kiedy rządzą nami takie cudaki jak choćby tuzy intelektu z "dobrej zmiany" to Polska była jest i będzie dziadostwem - nie w przenośni, dosłownie. Komuna i mentalność komuny wszak jest tutaj ciągle żywa.

 • Polak 21.03.2020

  "Ale to już było" i mam nadzieję że nie wróci więcej. Ale niektórzy wołają komuno wróć tak im tęskno do reglamentacji wszystkiego

 • PawelOt 21.03.2020

  Zastanawiam sie dlaczego ludzie głosują na PRL, na Gierka. moze dlatego ze ludzie nie rozumieja, ze za Gierka było dobrze, ale dlatego też po Gierku przez 30 lat było okropnie.

 • justyna2212 21.03.2020

  Drób był drogi tylko przez chwilę jak ludzie się rzucili jak porąbani na sklepy w tametn czwartek i piątek. Obecnie ceny są zaniżone i handel leży!

 • HGW 21.03.2020

  Żadnych źródeł? No to wiarygodne.

 • Daria 21.03.2020

  Pis to postkomuniści i bardzo chętnie by wszystko kontrolowali i jeszcze chcieliby mieć dyktatorską władzę bez kontroli społeczeństwa.

 • Kuba 21.03.2020

  Regulacja cen już dawno temu powinna wejść. To co się dzieję to szok. Rolnik sprzedaje jabłka po kilka groszy, a hipermarket po kilka złoty.

 • Mike 21.03.2020

  To chyba nie jest najlepszy pomysł.
  Sklepów jest dużo. Ludzie mają na dzisiaj wybór. Jest konkurencja.
  Cwaniacy, którzy zawyżają, wypadną zwyczajnie z gry...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.