03.08.2020/09:25

Rząd obejmie producentów rozszerzoną odpowiedzialnością za opakowania z plastiku

Ministerstwo Klimatu zamierza w najbliższym czasie poddać konsultacjom społecznym projekt ustawy zakładającej rozszerzoną odpowiedzialność producentów za wprowadzane na rynek opakowania z plastiku. To biznes, a nie konsumenci, ma ponieść koszty zmiany systemu za gospodarkę odpadami – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Według założeń nowej ustawy, producenci ponosiliby dodatkową opłatę, uzależnioną od ilości i rodzaju opakowań, jakie wprowadzają na rynek. Zgromadzone dzięki temu środki, prawdopodobnie uzupełnione niewielkimi kaucjami, płaconymi przez klientów, przeznaczone byłyby na system zbierania i przetwarzania odpadów. Według ostrożnych szacunków, sam system oparty o samoobsługowe automaty do zbierania butelek po napojach może kosztować nawet 24 mld zł – wylicza „Rz”.

Gazeta zwraca uwagę, że biznes zaczyna już zmieniać podejście do plastiku. Podaje przykłady marki Lipton, która wprowadziła w Polsce opakowania z plastiku, pochodzącego w 100 proc. z recyklingu, czy sieci Biedronka, która dzięki selektywnej zbiórce odpadów w sklepach przekazuje do recyklingu i odzysku ok. 90 proc. odpadów wytworzonych w ramach działalności operacyjnej sieci. Inny przytoczony przykład to sieć Lidl, która systematycznie pracuje nad redukcją zużycia plastiku, stosując m.in. takie nowatorskie rozwiązania, jak system znakowania warzyw i owoców naturalnym światłem.

Czytaj więcej w „Rzeczpospolitej”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także