19.12.2016/15:21

Rząd pracuje nad wprowadzeniem instytucji prokurenta spadkowego

Ministerstwo Rozwoju razem z Ministerstwem Finansów pracuje nad prawnym rozwiązaniem problemu sukcesji w firmach rodzinnych - poinformowała Konfederacja Lewiatan. Najprawdopodobniej już w styczniu 2017 r. gotowy będzie projekt ustawy, która wprowadzi do porządku prawnego instytucję prokurenta spadkowego. Taki prokurent miałby zarządzać firmą do czasu rozstrzygnięć spadkowych - tłumaczy Lewiatan.

Sukcesji w firmach rodzinnych poświęcone było niedawne spotkanie Rady Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów. Właściciele firm rodzinnych działający w Radzie Firm Rodzinnych podnosili w czasie dyskusji kilka kwestii, m.in. czy prokurent spadkowy nie powinien być obowiązkowo powoływany przez przedsiębiorców. MR woli jednak pozostawić przedsiębiorcom wybór. Zwracali też uwagę na problem utrzymania koncesji posiadanych przez przedsiębiorstwo. - Bez nich często prowadzenie działalności przez firmę nie będzie możliwe - tłumaczą przedstawiciele Konfederacji Lewiatan.

Jak relacjonują przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, reprezentanci Ministerstwa Rozwoju poinformowali, że ustawa będzie zapewniała możliwość utrzymania koncesji w razie spełnienia przez nowych właścicieli warunków koncesyjnych w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia spadku.

Na spotkaniu dyskutowany był także pomysł wprowadzenia do polskiego prawa spółki rodzinnej, która pozwalałaby na przekształcanie działalności osoby fizycznej w bardziej przejrzystą formę prawną jaką jest spółka. Przedstawiciele firm rodzinnych wskazali na trzy problemy, które występują dzisiaj i zniechęcają do przekształcania się w spółki - samo przekształcenie działalności osoby fizycznej w spółkę jest kosztowne, spółki nie są transparentne podatkowo (podatek płaci się od zysków i od dywidendy), a także spółka to rozszerzona sprawozdawczość finansowa, która także jest kosztowna. - Ministerstwo Rozwoju zadeklarowało potrzebę dalszej rozmowy na ten temat - tłumaczy Konfederacja Lewiatan.

Przedsiębiorcy rodzinni rozmawiali z przedstawicielami rządu także na temat sukcesji w dużych polskich firmach. - Właściciele w większości nie chcieliby, aby ich firmy były sprzedawane albo dzielone po przejęciu przez sukcesorów. Jest to także niebywale ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki, w której ciągle mało jest dużych firm z kapitałem polskim. Dlatego należałoby poszukać rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie przedsiębiorstw w całości i nie sprzedawanie ich zewnętrznym inwestorom. Takim rozwiązaniem mogłaby być fundacja rodzinna, a może fundusz powierniczy - podpowiada Konfederacja Lewiatan.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.