28.04.2020/14:45

Rząd proponuje kolejne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Sklepy, za których kasami ostatnio coraz częściej można było spotkać pracowników zza granicy, głównie z Ukrainy, nie muszą martwić się, że ich zabraknie.

Jak donosi portal Money.pl Tarcza 3.0 zakłada, że cudzoziemcy będą mogli podjąć pracę sezonową bez konieczności uzyskania zezwolenia. Kolejna nowelizacja specustawy przewiduje także przedłużenie ważności wszystkich dokumentów i zezwoleń, jakie cudzoziemcy otrzymali na terenie Polski. Doprecyzowuje też zapisy dotyczące możliwości wprowadzenia zmian w umowach o pracę na tyle, żeby cudzoziemcy nie musieli występować o nowe zezwolenia lub przedłużenie tych dotychczas posiadanych.

„Specjalne rozwiązania dla cudzoziemców” pojawiły się już w pierwszej wersji ustawy antycovidowej, która obowiązuje od początku kwietnia. Pozwoliła one m.in. na wydłużenie terminów wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce, a także wydłużyła termin składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Tarcza 1.0 przewidywała także, że pracodawcy mogą modyfikować treść umowy będącej podstawą wykonywania pracy przez cudzoziemców. Rządzący doszli jednak do wniosku, że wprowadzony przez nich zapis nie był wystarczająco precyzyjny i "bez wprowadzenia regulacji wprost przewidującej dopuszczalną modyfikację treści stosunku prawnego, który ma stanowić podstawę wykonywania pracy, względem warunków określonych w odpowiednim zezwoleniu, zaistnieje konieczność występowania przez cudzoziemców o zmianę takich zezwoleń (jak w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę) albo uzyskanie nowych (jak w przypadku zezwoleń ICT imobile-ICT)" .

Stąd propozycja, by w Tarczy 3.0 znalazło się wyraźne zezwolenie na taką modyfikację, a nawet objęcie taką samą regulacją zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.