08.12.2019/14:53

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej

W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Propozycja nowych przepisów przedłożona została przez ministra zdrowia.

Jak zapewnia rząd, dzięki nowym przepisom, nad którymi wkrótce pochyli się parlament, "będzie sprawniejszy i bardziej kompleksowy". Minister Zdrowia, za pośrednictwem Głównego Inspektora Sanitarnego, będzie miał większe możliwości decydowania o sposobach realizacji zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Z kolei GIS "będzie miał możliwość skutecznego i bezpośredniego oddziaływania na organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej". - W praktyce zwiększy się rola koordynacyjno-nadzorcza Głównego Inspektora Sanitarnego - tłumaczy Rada Ministrów w komunikacie. - GIS będzie sprawował skuteczny nadzór w obszarze zdrowia publicznego oraz podejmował decyzje umożliwiające bezzwłoczne i odpowiednie do zagrożenia uruchomienie działań przez służby sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju - dodaje rząd.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia publicznego, a w szczególności zagrożenia epidemiologicznego lub zagrożenia jakości zdrowotnej żywności, Główny Inspektor Sanitarny będzie koordynował działalność organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ponadto GIS będzie powoływał i odwoływał, za zgodą wojewody, państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych.

Z kolei państwowy wojewódzki inspektor sanitarny będzie powoływał/odwoływał państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych (po zasięgnięciu opinii wojewody). Wojewodom podlegać będą państwowi wojewódzcy inspektorzy sanitarni i państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni. - Taka struktura oznacza wzmocnienie wojewody jako organu reprezentującego rząd w terenie oraz zapewnia poprawę ochrony praw przedsiębiorców - zapewnia rząd.

Zgodnie z planowanymi przepisami, inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą musieli składać oświadczenia, że nie współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL (od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.). W projekcie nowelizacji ustawy doprecyzowana została kwestia wydawania zgód na wykonywanie dodatkowych zajęć zarobkowych przez państwowych inspektorów sanitarnych i ich zastępców.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Wcześniej ustawę musi jednak przyjąć parlament i podpisać prezydent, a czasu zostało na to niewiele.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.