08.04.2020/00:01

Rząd wprowadza zmiany w godzinach dla seniorów! Operatorzy hurtowni i aptek będą zadowoleni

We wtorek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca - tego o szczególnym znaczeniu dla branży handlowej, gdyż wprowadzającego szereg obostrzeń dla sklepów, m.in. limity klientów. Teraz rząd robi teraz krok wstecz i wycofuje się z godzin dla seniorów w hurtowniach oraz - częściowo - w aptekach i punktach aptecznych.

Godziny wyłącznie dla seniorów (osób 65+) obowiązywały od 31 marca we wszystkich sklepach i hurtowniach w Polsce codziennie od 10 do 12. Począwszy od środy 8 kwietnia nie będą one już dotyczyć podmiotów, których przeważająca działalność polega na handlu hurtowym. Drugi wyjątek wprowadzony został jest dla aptek i punktów leczniczych - ale tylko w zakresie wydawania produktu leczniczego, wyroby medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia, gdy jest to konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia i zdrowia.

W miniony weekend pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl o tym, jak dużym problemem okazały się dla hurtowni godziny dla seniorów. Obiekty cash&carry przez dwie godziny dziennie w zasadzie stały niemal puste, a ich obsługa nie mogła w tym czasie wpuszczać do środka innych klientów.

Hurtownie to punkty, w których zaopatrują się w towar głównie przedsiębiorcy prowadzących sklepy czy restauracje. Trudno wyobrazić sobie właściciela sklepu czy placówki gastronomicznej, który jest seniorem i jedzie zrobić zapasy w środku dnia, w czasie, gdy jego placówka powinna być otwarta dla klientów i już zaopatrzona. Pod tym względem dotychczasowe przepisy dot. godzin dla seniorów okazały się "nieżyciowe". Rząd najwyraźniej to dostrzegł, stąd decyzja o poluzowaniu obostrzeń.

- To krok w dobrym kierunku, ale jeszcze za mało - ocenia wtorkową nowelizację rozporządzenia Polska Izba Handlu. Organizacja pozytywnie oceniła intencje ustawodawcy w zakresie godzin dla seniorów, zarazem jednak stwierdziła, że w praktyce przepisy "nierzadko paraliżują pracę sklepów". PIH wskazał na problemy z problemy z interpretacją prawa.

Przykładowo, nie wiadomo jak weryfikować wiek klienta; nie wiadomo również co robić, gdy młodszy klient wejdzie do sklepu przed godziną 10, ale nie zdąży zakończyć zakupów przed rozpoczęciem godziny dla seniorów. Nie jest także jasny status młodych wolontariuszy chętnych do zrobienia zakupów dla seniorów między 10 a 12.

Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu, godziny dla seniorów "nie wspierają funkcjonowania handlu w zakresie obsługi osób starszych, a stwarzają problematyczne i potencjalnie konfliktowe sytuacje zarówno pomiędzy klientami sklepów, jak i pomiędzy klientami a obsługą". - Może to rozwiązanie powinno ewoluować. Być może lepsze byłoby na przykład wprowadzenie godzin priorytetowych dla osób 65+. Mogłyby wtedy wejść bez kolejki do sklepu i mieć bezwzględne pierwszeństwo przy kasie. To także znacząco skróciłoby czas pobytu tych osób w sklepach - sugeruje przedstawiciel PIH.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • jan 11.04.2020

  Nie powinno być tych godzin.Jedynie priorytet dla starszych. Sytuacja z mojego doświadczenia - przepuszczam panie starsze w biedronce, potem w lidlu, a sam już nie mogę kupić nic w żabce bo już było po 10. Dodam, że obsługuję dwie seniorki, robię zakupy dla 84 i 89 latków. A seniorzy i tak nie chodzą w tych godzinach.!!!!!

 • Minetaur 09.04.2020

  Ludzie przecież to nie rząd rządzi a Komitet Centralny Pisu. Tak jak za komuny rządził Komitet Centralny PZPR a rząd tylko realizował ich wytyczne to obecnie rząd Morawieckiego jest wykonawcą zleceń z Nowogrodzkiej . Nie rząd rządzi a Komitet Centralny Pisu - stare wraca. Witamy w latach 80-ych 20go wieku.

 • Gocha22 08.04.2020

  Senior może poruszać się 24 h na dobę,sa w grupie ryzyka.a ludzie którzy pracują i maja dzieci zostali osaczeni przepisami.czy oby napewno nasz rząd chce chronić seniorów??

 • Piotr123478 08.04.2020

  Jak zwykle w naszym Państwie dba się tylko o hurtowników a detalista może mieć dwie godziny wyjęte że sprzedaży!!! Niecenzuralne słowa się cisną!!!

 • aaaa 08.04.2020

  kompletna bzdura - pusty sklep - chcesz zrobic zakupy trwajace 60sek kaza ci czekac do 12... a dziadek i tak przychodzi o 12;15... halo?
  jesli sa godziny dla seniorw to seniorzy powinni byc obslugiwani TYLKO w te godziny i moga to byc godziny przed oficjalnym otwarciem sklepu!!
  tak samo nalezty zrobic godziny dla matek z dziecmi czy osob niepelnosprawnych!
  i godziny dla pozostalych 18 a 64 lat!

  Cos tu nie teges...

 • Jarek67 08.04.2020

  Mikołaj jesteś takim durniem , że aż brak skali na określenie twojej głupoty

 • MikołaJ 07.04.2020

  Divide et impera - dziel i rządź. Pisowi najbardziej zależy na skłócaniu ludzi bo wtedy łatwiej jest rządzić. Przecież judzą gdzie się da już od 2004 roku.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.